YENİ TEKNOLOJİLER SPOR DÜNYASINI GELİŞTİRİYOR

Çin Atletizm Derneği’nin 2020’de düzenlediği 368 çevrimiçi yarışı 500 milyon izlerken, yarışlara da 52 milyon kişi katıldı.

(Li Xiaoyu / Beijing Review) –Huang Lixing, geçmişte gerçek yarışa katılan biriyken, günümüzde çevrimiçi koşuların yakın takipçisi oldu. Geçen ekim ayında, koşuya fiziksel olarak katılmak zorunda olmadan Xiamen maratonunun bitiş çizgisini geçti. Fujian Eyaletine bağlı Zhangzhou’da yaşayan 45 yaşındaki spor meraklısı, yarışın sonunda elektronik sertifikasını aldı.

E-maraton çılgınlığı spor dünyasında önemli bir değişim olduğunu gösteriyor. Günümüzde yenilikçi teknolojiler sayesinde, genel veya özel spor daha esnek, akıllı, kişiselleştirilmiş ve etkileşimli hale geldi.

Bir internet şirketinde çalışan Lu Xiangyu, gündüz işinin başında olduğundan, egzersizlerini akşamın geç saatlerinde ve oğlu uyuduktan sonra yapmak dışında bir seçeneği yok. Kardiyo, kas güçlendirme ve germe gibi çok çeşitli egzersizlere katılabilmesi için artık birçok fitness uygulaması var. Bu uygulamalar kullanıcılar tarafından her yerde, her zaman egzersiz yapma imkanı sunduğundan, Lu gibi meşgul insanlar için gerçek bir nimet olarak karşımıza çıkıyor.

Beijing Üniversitesi Spor Endüstrisi Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı He Wenyi, “Geleneksel spor salonlarına kıyasla bu uygulamalar, teknoloji neslinin yaşam tarzındaki değişikliklere ayak uydurup, coğrafya ve zaman kısıtlamalarını en aza indiriyor” diyor.

Pandemi, daha fazla insanın e-fitness’a ilişkin geliştirilen uygulamalara yönelmesini hızlandırdı. Çin Spor Malzemeleri Federasyonu’nun raporuna göre, 2020’de, Çinli tüketicilerin yüzde 37’si evde egzersiz yapmayı tercih etti. En popüler uygulamalardan biri olan Keep’in geçen yıl 200 milyon kullanıcısı vardı.

KİŞİSEL SPOR KOÇU

Finans alanında çalışan Huang Meiling, sık sık spor salonuna gidiyordu. Birkaç spor salonunun kapanması veya programlarının monotonluğu Huang’ın e-fitness’a geçmesine neden oldu.

Uygulamalarda bulunan yüzlerce egzersiz aktivitesiyle karşı karşıya kalan Huang, ilk başta ne yapacağını bilmiyordu. “Fiziksel bir koç olmadan, doğru egzersizleri nasıl bulabilirim?” diye düşünüyordu. Onun bu endişesini birçok kullanıcı da taşıyordu.

Kısa süre sonra, kullanıcıların videolardan rehberlik alabileceklerini, antrenör ve sporculardan tavsiye alabileceklerini keşfetti. Bazı ünlü sporcular tarafından sunulan düzenli canlı yayınlar, eylem alanlarını daha da genişlettikten sonra “Spor salonlarında öğretilen egzersizlerin evde kopyalanması kolaydır” diye ekliyor. Uygulamasına bir sensör aracılığıyla bağlanan son teknoloji ürünü olan Keep koşu bandını satın aldı. Sanal bir eğitmen ona uygulamadan rehberlik ediyor. Toplanan sağlık verilerine göre, egzersiz seansını ayarlayıp, ardından iniş tekniğini iyileştirmek için duruş ve yöntemler konusunda tavsiyeler doğrultusunda koşusunu yapıyor.

Huang katedilen mesafeyi, sağlık konusundaki ilerlemeleri ve yakılan kalori miktarını takip edebiliyor. Uygulamanın seansın sonunda egzersizin etkisine ilişkin değerlendirme sunduğunu hatırlatan Huang,  “Bu, tıpkı kişisel bir antrenöre sahip olmak gibi” diyor.

SANAL SPOR TOPLULUKLARI

Hebei Eyaletinin bir sakini olan Li Pengfei için, fitness eskiden aklına gelecek en son şeydi. Ancak obeziteden kaynaklanan kötü sağlığı, onu yeni ve daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeye zorladı. Birçok arkadaşı gibi o da e-fitness trendine katıldı. Ancak ailesinin ilk başta buna pek inancı yoktu, hatta sonunda pes edeceğini bile iddia ettiler.

Her şeye rağmen Li buna bağlı kaldı ve hatta akrabalarını onu takip etmeye davet etti. Onu motive eden neydi? Şüphesiz aynı uygulamadaki kullanıcılardan oluşan sanal spor toplulukları. Bu gruplarda insanlar birbirlerini motive etmek için çektikleri fotoğraf ve ve performanslarını paylaşıyorlar. Böylece Li, eğlenirken kilometrelerce yol almanın bir yolunu buldu. “Egzersiz, başlangıçta benim için gerçek bir angarya gibiydi. Ancak diğer katılımcıların cesaretlendirilmesi içsel gücümü harekete geçirdi. Aynı coşkuyu paylaşan başkalarıyla çalışmak bir zevk haline geldi” diyor.

Mintel’in Global Tüketici Trendleri 2021 raporu, Çinli tüketicilerin yüzde 80’nin aidiyet duygusunun kendileri için önemli olduğunu kanıtlıyor. Başarının anahtarı ürünün kendisi değil, geliştirdiği “topluluk” kültürüdür. Bu aynı zamanda e-fitness için de geçerlidir. Bağlantılı veriler sayesinde kullanıcılar deneyimlerini paylaşırken sonuçlarını kaydediyorlar. Bu, iletişim ve motivasyon açısından iyi bir atmosferin korunmasına yardımcı oluyor.

ORTALAMA HARCAMA 4 BİN YUAN

Fiziksel egzersizin sağlık yararları henüz iyi bilinmiyor. Ancak herkes sağlık ve zindeliğin öneminin farkında. Çin Spor Malzemeleri Federasyonu’nun anketine katılanların yüzde 96’sı 2020’de ortalama 4.000 yuan (610.8 $) harcayarak bir sporla uğraştığını söyledi.

Sağlıklı Çin girişimi için hazırlanan 2019-30 eylem planı, 2030’a kadar Çin vatandaşlarının yüzde 40’ının düzenli olarak fiziksel egzersiz yapıp veya sportif faaliyetine katılmasını amaçlıyor. Bu amaçla, spor sektöründeki tüm paydaşların bu büyümeyi karşılamak için daha fazla çaba göstermesi bekleniyor. E-fitness’a gelince, mükemmelliğe ulaşmak için daha katedilmesi gereken uzun bir yol var. Ancak Lu, gelecekteki gelişimi konusunda oldukça iyimser.

“İnsan-bilgisayar etkileşimi ileriye giden yoldur” diyor. Bu durum, spor meraklılarını eğitmenlere yaklaştırıp, izleme ve değerlendirmeyi de kolaylaştıracaktır. Ayrıca yapay zekâ ve derin öğrenmenin yardımı da yabana atılacak gibi değil. Akıllı spor ekipmanlarının daha doğru bilgiler sunup, eğitimi daha etkili hale getirmesi bekleniyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.