Yeni Turist Kimdir?

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği’nin (TÜHİD),  NG Hotels Afyon’da gerçekleştirilen ‘Anadolu Buluşmaları’ seri etkinliğinde yeni turistin kimliğini açıkladım. Alternatif Turizm Paneli’ne yaptığım konuşmada, sağlıklı olmak, esenlik-zindelik sözcüklerinin karşılığı olan Wellness turizminin dünyada 3.7 trilyon dolarlık pazar oluşturduğu belirtip, bu pastadan pay almak isteyenlerin yeni turisti tanıyıp beklentilerini doğru anlaması gerektiğine dikkat çektim.

Dünyada sağlık turizmi, Afyonkarahisar’ın alternatif turizmdeki bir numaralı ürünü termali de içine alan sağlıklı olmak, esenlik-zindelik sözcüklerinin karşılığı olan Wellness adıyla 3.7 trilyon dolar gibi ciddi bir pazar oluşturuyor. Türkiye’nin sağlık turizmindeki hedefi ise 1 milyon turist ve 7 milyar dolar olarak belirlendi. Türkiye geneli ve Afyonkarahisar özelinde bu alandaki pastanın büyütülüp alınacak payın artırılması için öncelikle işe karşımıza ‘yeni turist’ olarak çıkan kesimin kim olduğunu anlayarak başlamalıyız.

Yeni turistler seyirci değil katılımcı gezginlerdir. Daha eğitimli, deneyimli, bağımsız, koruma bilincinde, kültürlere saygılı ve parasının karşılığını almak istiyor. Yeni Turist için farklı bir pazarlama yaklaşımı gerekiyor. Onlar duyduklarıyla yetinmeyip, bağımsız kaynaklardan araştırmalar yapıyor. Otele hapsolup kalmıyor, dışarı çıkıp halkla kaynaşıyor. Tek tipti melez bir yapıya dönüştü. Gittikleri yerden deneyimle dönmek istiyor, hızdan değil yavaşlıktan hoşlanıyor.

Yeni Turistin kimliği
Eskiden neydi? Şimdi ne oldu?
Sadece güneşi arıyordu Artık farklı bir deneyim arıyor
Çevreyi umursamazdı Çevre sorumluluğu arttı
Pasif tatilciydi Aktif, maceracı gezgin oldu
Duyduklarıyla yetiniyordu Araştırıp karar veriyor
Kendi kabuğundaydı Yaşadıklarını sosyal medyada paylaşıyor
Otelden çıkmazdı Dışarda yerel tatlar arıyor
Homojendi Hibrit yapıya dönüştü


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.