Yerel tatlar otel mönülerine girmeli!

Konya Meram Belediyesi’nin ev sahipliğinde,  Anadolu Halk Mutfağı Derneği’nin işbirliğiyle Konya’da gerçekleştirilen üç günlük “Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri” önemli yarışmalara sahne oldu. Etkinlikte gerçekleştirilen “Selçuklu Dönemi Yemekleri Yarışması”na Konya Dedeman, Rixos, Ramada ve Bayır Diamond otelinden ekiplerin özgün yemekleri yarıştı.

Konya Dedeman ekibinin birinci olduğu yarışmada ödülleri verirken bir konuşma yapan  Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, ülkemize ve kültürümüze ait yerel lezzetlerin otellerin mönülerine girmesini arzuladıklarını söyledi. Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’nin Meram’a büyük katkı sağlayacağına inandığını belirten Toru şunları söyledi:  “İlk kez  2010’da  İstanbul’da düzenlenen bu etkinlik 2014 yılından itibaren artık Konya’da yapılmıyor. Asıl adı ‘Yusuf Bin İzzeddin’ olan Mevlevi aşçısına, olağanüstü özelliklerinden ötürü ateşle oynayan anlamına gelen ‘Ateşbaz’ adı verilmiş. Dünyada tek aşçı türbesinin ilçemiz sınırları içerisinde olması, Meram’ın zaten var olan haklı şöhretine yeni katkılar yapacaktır. Kaldı ki günümüzde bu mekanı ziyaret edenler kendilerini ‘Lezzet Hacısı’ olarak görmeye başlıyor.”

Selçuklu lezzet birliği

Büyük Selçuklu Devleti’ne başkentlik etmiş Konya’nın ikinci büyük ilçesi Meram’ın Belediye Başkanı Toru, bölgenin mutfak zenginliğini dünya ve Türkiye’ye tanıtmak için gastronomi turizmine ağırlık vereceğini söylüyor. Turizm Şura’sında gastronominin bir alt başlık olarak açıldığını hatırlatan Başkan Toru şu bilgileri veriyor: “Dünyada ilk aşçı türbesinin şehrimizde olması da bu kararımızın ne kadar doğru olduğunu destekler mahiyette. Selçuklu’nun başkentliğini yapmış kentimizde bu etkinliğin önemi büyük. Gelecek yıl diğer Selçuklu şehirlerini de davet etmeyi planlıyorum. Böylece Selçuklu’nun kentlerini bu hedefte birleştirebiliriz.”

Bilindiği üzere, Selçuklu kentleri arasında Erzurum, Niksar, Tokat, Sivas, Kayseri, Mardin, Aksaray, Antalya yer alıyor. Toru’nun davetinin karşılık bulması halinde gastronomi turizmi alanında Selçuklu Lezzet Birliği adı altında ortak akılla hizmet verilmesi mümkün olacak.

Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürü etkinliklerinin fikir babası Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin konuşmasında “ Gastronomi yemek yemekten çok daha öte anlamlar taşıyan bir kavram. Her geçen yıl daha kuvvetlenen bir organizasyonla gerçekleştirilen ‘Ateşbâz-ı Velî Aşçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’, ‘Elinde aş, kalbinde aşk’ cümlesiyle bu kavramı çok iyi açıklayan, Meram’ın gastronomi ve tasavvuf kültürünü ne kadar iyi harmanladığını ortaya koyan çok önemli bir etkinlik” dedi.

Etkinlik çerçevesinde yapılan yarışmaların yanı sıra, Günaydın restoran zincirinin sahibi Cüneyt Asan, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinden gelen iki aşçı ve Yunan şef yazar Maria Ekmektsioglou birer gösteri yaptı. Ayrıca şu kategorileri başlıklarında da ödüller verildi:  “Gıda Üretim Şirketleri,Araştırma / İnceleme / Kitaplar, Görsel Medya, Hizmet Sektörü, Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları, Yılın En Başarılı Restoranları, Yılın En Başarılı Şefleri,Yedi Bölge Yedi Lezzet Noktası Yedi Ödül, Yerel Mutfak Ödülü”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.