Yuan’ın Güçlenmesi Lüks Tüketimi Nasıl Etkileyecek?

ABD dolarının “Altın Çağı” sona eriyor. Uzmanlar, Amerikan doların “ yeni zayıflık dönemini ” tartışmaya başladı. Çin yuanı (RMB) ise dolar karşısındaki konumunu giderek güçlendiriyor. Peki bu durum, lüks tüketimi nasıl etkileyecek? 

Morgan Stanley analistlerine göre, 2030 yılına kadar dünyanın üçüncü en büyük rezerv para birimi haline gelecek olan RMB (yuan), ABD doları karşısındaki konumunu güçlendirdi. CNBC, hem onshore hem de offshore Çin yuanının ABD doları karşısında 6,8’in üzerine çıktığını belirtti.

Goldman Sachs’ın Asya-Pasifik hisse senedi stratejisti ve Asya makro araştırma eş başkanı Timothy Moe CNBC’ye verdiği demeçte “Yakın zamanda, özellikle 12 aylık bir görünümde, Çin’deki RMB (renminbi) tahminimizi 6,7’den 6,5’e yükselttik” dedi. Peki tüm bu gelişmeler Çin’deki küresel lüks markalar ve tüketiciler için ne anlama geliyor?

Lüks tüketim üzerindeki etkisi

“Servet Etkisi”ne göre bireyler, harcanabilir gelirleri yükseldiğinde daha fazla harcama yapıyor. Tüketiciler kendi para birimlerinin Batı mallarını eskisine göre daha ucuza aldığını görürlerse, daha fazla satın alacaklar. Bu senaryo Batılı markalara iki seçenek bırakıyor: fiyatları mevcut seviyelerde tutmak ve daha fazla ürün satmak veya münhasırlığı geri kazanmak için fiyatları yükseltmek.

Lüks markaların doğru fiyatlandırma modeli ile bir ayrıcalık havasını sürdürdüğünü unutmayalım. Bu nedenle, bu markaların kitleler için “erişilemez” kalması gerekiyor. Herkes Louis Vuitton çantalarını alabiliyorsa, zengin sınıf Fransız markasından uzak duracaktır. Sonuç olarak, lüks markalar, münhasırlığı yeniden tesis etmeye çalışarak fiyatlarını artıracak.

Chow Tai Fook , Shang Xia, Shanghai Tang, Moutai ve Kweichow gerçek birer başarı öyküsü yazan girişimcilerdir. Ancak Batılı tüketicilerin çoğu, Çin’in kendi lüks markalarının farkında değil .Zayıf marka isimleriyle, çoğu Çin lüks etiketi Batı pazarında başarısız oluyor. Ancak yükselen bir yuan, bu etiketler için daha fazla dezavantaj getiriyor, çünkü ihracat daha pahalı ve daha az rekabetçi görünüyor. Diğer bir deyişle, ihracat sayısı azalacak ve iş çevrimlerinde düşüşe neden olacaktır.

Çinli gezginlerin, uygun dönüşüm oranlarından yararlanacakları için geleneksel lüks pazarlarda daha fazla lüks mal satın alacakları tahmin ediliyor. Buna karşılık, en iyi lüks etiketler bu trendden yararlanacak ve artan talebe ayak uydurmak için aksesuar ve giriş seviyesi ürün fiyatlarını artıracak.

Bu fiyatlandırma stratejisi , piyasayı disipline edecek ve mevcut ekonomik durumları altında halihazırda acı çeken Batılı tüketicileri cezalandıracaktır. Lüks etiketler Batılı alıcılar için daha da pahalı olacağından, lüksten birinci sınıf markalara ve hatta daha düşük, daha uygun fiyatlı seçeneklere geçerek bir tüketim düşüşü yaşayacaklar.

(Kaynak: Adina-Laura Achim/JingDaily.com)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.