Zafer bölgesi otelcileri ZAFTODER çatısında birleşti

Milli Mücadele ve Cumhuriyet’in kuruluşunda önemli bir yer tutan Zafer Bölgesi’ni oluşturan Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak’taki otelciler güçlerini ZAFTODER (Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği) çatısı altında birleştirdi. ZAFTODER Kurucu Başkanı aynı zamanda İkbal Termal Hotel Genel Müdürü Ali Gümüşhan, derneğin kuruluş amacı ve hedeflerini Kerem Köfteoğlu’na anlattı.

TÜROFED’e katılacaklar

ZAFTODER Kurucu Başkanı Ali Gümüşhan, derneğin kuruluşunun ilginç bir rastlantı sonucu Sevgililer Günü’nün kutlandığı 14 Şubat’a denk geldiğini anımsatıp şu bilgileri verdi: “Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illeri Milli Kurtuluş mücadelesinde önemli bir rol oynadılar. Bu yüzden burası artık ‘Zafer Bölgesi’ olarak anılıyor. Bölgedeki dokuz termal otelin genel müdürü olarak ülkemizin kaderini değiştiren Zafer ruhundan esinlenerek 2,5 ay önce Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği’ni kurduk. Kurucu otellerin yatak kapasitesi toplamda 6 bine ulaşıyor. Bölgemizdeki yatak kapasitesi ise 24 bini aşıyor. Önümüzdeki dönemde turistik otel ve işletmecilerden üye sayımızı 50’ye çıkarıp Türkiye Otelciler Federasyonu’na (TÜROFED) katılmayı hedefliyoruz.

Tanıtım atağı

Zafer bölgesinin tarihi, kültürel ve yerel lezzetler anlamında turistik açıdan zengin bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Gümüşhan, tanıtım eksikliğinden yakınıyor. Afyonkarahisar’ın sahip olduğu ‘Yaren Gecelerinin Urfa’daki Sıra Gecelerinden hiç de aşağı olmadığını belirten Gümüşhan şunları söyledi: “Keza dünyada eşine az rastlanan bir müzik aletleri müzemiz var. Ama bunları yeterince tanıtamıyoruz. ZAFTODER olarak, Dünya Motokros Şampiyonası’nın Afyon’da yapılması için gerekli desteği veriyoruz. 10 bin kişinin katılacağı bu şampiyona, 210 ülkede günde ortalama 400 milyon kişi tarafından sosyal medya ağlarından izlenecek. 180 ülkede TV’den canlı veya banttan yayınlanacak. Bölgenin diğer alanlarda da etkin şekilde tanıtılabilmesi için profesyonel halkla ilişkiler hizmeti almayı planlıyoruz.”

Genel kurul 6 ay sonra

ZAFTODER’i  Ali Ulvi Gümüşhan ( İkbal Thermal Hotel & SPA), Ümit Celal Uysal (Korel Thermal Hotel),  Cenker Yılmaz (NG Hotel Afyon), Ünal Özgen (Akrones Hotel), Emrah Esen (Oruçoğlu Thermal Hotel),  Vahap Kayadan (Budan Thermal Hotel) Ahmet Yavuz (Sandıklı Park Hotel), Muzaffer Aktar (Safran Thermal Hotel) ve Süleyman Çınaroğlu (Özgül Thermal Tatil Köyü) genel müdürleri kurdu. Yasa gereği altı ay içinde derneğin ilk genel kurulunun yapılması gerekiyor. Genel kurulda üyelerin oylarıyla belirlenecek olan yeni yönetim, derneğin tüzüğüne uygun olarak, kamu ve özel sektörle işbirliği halinde Zafer bölgesini Türkiye’de etkin tanıtma çalışmalarına hız verecek. Bu noktada girişimci, yatırımcı ve yöneticileri bir araya getirip, ortak akılla bazı çalışmaları organize edecek. Bu çalışmalar arasında: Kurs, seminer, panel gibi eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, bölgeye ilişkin merkezi bilgi, belge, dokümantasyonları oluşturup, yayınlar çıkarılacak. Söz konusu çalışmaların hepsinin de turizmden ekmek yiyen tüm kurum ve kuruluşların desteğiyle yapılması planlanıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.