Zhao: Salgınla ilgili bilgileri zamanında bildirdik

Associated Press (AP), Çin’in salgınla ilgili bilgileri Dünya Sağlık Örgütü’ne geç bildirdiğini yazdı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian ise “Virüsün gen dizisini zamanında bildirdik” dedi.

Haberini DSÖ’nün iç toplantısındaki gizli konuşmaların ses kayıtlarına dayandıran AP, DSÖ yönetiminin Çin’in gen dizisini ile hasta verilerini yayınlamayı geciktirdiği ve bu tutumun da kendilerinde ‘hayal kırıklığı’ yarattığını yazdı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Çin Dşişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, sözü edilen ses kayıtlarının nereden çıktığını bilmediğini belirterek “Yazılan haber gerçekleri yansıtmıyor. Virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte, gen dizisini resmi yolla DSÖ’ye bildirdik” dedi.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi Başuzmanı Wu Zunyou’nun Çin Devlet Konseyi Salgınla Mücadele Mekanizmasının basın toplantısında, COVID-19’la ilgili ayrıntılı bilgi verdiğini hatırlatan Zhao, toplantıda konuşulanlar hakkında şu bilgileri verdi: “ 3 Ocak’ta Çin, henüz salgının patojenini tespit etmemişti. Buna rağmen, DSÖ ve ilgili ülkelerle bilgi paylaşımı yapıldı. O sırada patojeni bilmediğimiz için bilgi paylaşımında ‘nedeni belirsiz zatürre’ ifadesini kullandık.”

“Veriler dünyaya açık”

7 Ocak’ta, Çin Hastalık Kontrol Merkezi’nin yeni tip koronavirüsü saptadığını, uzmanların kontrol ve tespitlerinin  ardından 9 Ocak’ta durumun DSÖ’nün yanı sıra ilgili ülkelere bildirildiğini hatırlatan Zhao,” 12 Ocak’ta ise bilimsel araştırmaların akabinde, virüsün gen dizisini resmi yolla DSÖ’ye bildirdik. Gen dizisinin tamamını DSÖ’nün küresel veri paylaşım platformuna yükledik. Çin’in salgınla mücadele hareketleri bütün dünyaya açıktır. Zaman haritası da çok net. Bütün gerçekler ve veriler her türlü yargılamadan geçebilir” dedi.

Salgın meydana geldiğinden bu yana, ülkesinin daima açık, şeffaf ve sorumlu tavırla DSÖ  ve Çin’deki temsilciliğiyle yakın iletişim içinde olduklarını kaydeden Zhao açıklamalarını şöyle noktaladı: “Somut hareketlerimizle DSÖ’nün uluslararası salgınla mücadeleye liderlik etmesini destekledik. Bundan sonra da DSÖ dahil olmak üzere, tüm uluslararası camia ile salgınla mücadelede işbirliği içinde olacağız. Dünya ile birlikte küresel kamu sağlığı ve güvenliğini korumaya hazırız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.