Uluslararası medyadan Xinjiang izlenimleri

Uluslararası medyadan temsilcilerin Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne yaptığı gezi, Batılı ülkelerin Xinjiang hakkında yaydığı karalamaların gerçekleri yansıtmadığını ortaya koydu.

Gazeteciler, Xinjiang mesleki beceri eğitim merkezi, cami ve İslam Enstitüsünü ziyaret edip, öğrencilerle görüşerek eğitim merkezindeki öğrenim ve yaşam koşulları hakkında bilgiler edindi. Haberlerinde, söz konusu eğitim merkezlerinde öğrencilerin çay sanatı, dikiş, masaj, güzellik bakımı ve çiçek aranjmanı gibi çeşitli pratik beceriler kazandığını gösteren yazı ve fotoğraflara yer verdiler.

Xinjiang’ta yerel otomobil fabrikaları, üzüm bağları, seralar, geleneksel kâğıt ile müzik aletleri atölyelerini gezen gazeteciler, “İpek Yolu Ekonomik Kuşağının Kalbine Girmek” başlıklı toplantıda bölgenin ekonomik gelişimi hakkında bilgilendirildi. Haberlerde, Xinjiang’daki tüm etnik grupların barış içinde birlikte üretip, yoksullukla mücadele ederek zengin olma hikayelerine yer verildi.

İnanç özgürlüğü 
Çinli vatandaşlarla görüşen uluslararası gazeteciler, Batılı politikacıların ‘inananlara zulüm uygulandığı’ yönündeki karalamalarının tersine, devlet ve din işlerini ayıran Çin’de vatandaşların herhangi bir dine inanma veya inanmama özgürlüğüne sahip olduğuna tanık oldu.

Bölgeyi gezen gazetecilerin objektif gözlemlerine rağmen, 11 Eylül sonra soğuk savaş politikasını sürdüren ABD, senatodan “Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası” başlıklı yasa tasarısı geçirdi. ABD’nin Çin ile ilgili aldığı bu karar dünyayı şaşırtırken, akıllara Amerika’da yaşanan ırk ayrımcılığı gerçeğinin unutulduğunu getirdi. Ayrıca Hong Kong’ta bir avuç batılı politikacı ve medyanın teşvik ettiği aşırı şiddete karşın, hala Çin’e haksız eleştiriler yapılıyor. Çin’i eleştirenler, ABD polisinin Wall Street’i İşgal hareketine nasıl davrandığını ise görmezden geliyor.

Xinjiang’daki bazı gelişmeler çarpıtılarak yanlış yansıtılırken, meslek edindirme kursları kasıtlı olarak ‘toplama kampları’ gibi gösterilmeye çalışılıyor. Bu tür haberler masa başında üretilirken, gazeteciler Xinjiang’daki Müslümanların dinlerini uygulamakta özgür olduğunu gördü. Bölgede 24 bin cami ve 29 bin din görevlisi bulunuyor. Haberlerde, son üç yılda Xinjiang’da terör olayı yaşanmadığı ve bunda Xinjiang’da kurulan eğitim ve öğretim merkezlerinin etkisinin büyük olduğu yazıldı. Son zamanlarda yapılan objektif ve doğru haberler halkın hem beğenisi hem de desteğini kazanıyor. (Foto: Yu Xiangjun)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.