1 MAYIS TATİLİNİN İLK GÜNÜNDE ÇİN’DE 56 MİLYON SEYAHAT YAPILDI

Cumartesi günü yayınlanan resmi verilere göre Çinli gezginlerin beş günlük 1 Mayıs tatilinin başlangıcı olan 1 Mayıs’ta 56,37 milyon yurt içi seyahat yaptıkları tahmin ediliyor.

(China.org.cn) — Uluslararası İşçi Günü olarak da bilinen 1 Mayıs, Çin’de 1 Mayıs’ta kutlanıyor. Tatil bu yıl Cumartesiden önümüzdeki Çarşamba gününe kadar sürdüğü için, birçok kişi tatili seyahat ederek geçirmeyi tercih ediyor.

1 Mayıs cumartesi günü başlayan beş günlük tatile ilişkin ilk verileri açıklayan Çin Ulaştırma Bakanlığı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla bu yıl tatil seyahatlerin yüzde 111,5 arttığını belirtti.

Bakanlık, havayollarının aynı gün yaklaşık 1,89 milyon yolcu gezisi gerçekleştirdiğini tahmin ediyor.  Karayolu trafiğinindeki seyahat artışı ise 36 milyon olarak gerçekleşti.

China State Railway Group Co., Ltd., demiryolu seferlerinin muhtemelen 2019 seviyesinden yüzde 6,1 artarak 1 Mayıs’ta 18,3 milyona ulaşacağını ve bunun tek günlük bir rekor kırabileceğini söyledi.

Xinhua foto muhabiri, Çinli turistleri, ülkenin güneybatısındaki Yunnan Eyaleti, Kunming’deki Çin askeri lideri Zhu De’nin 1 Mayıs 2021’deki eski ikametgahında fotoğraf çekerken görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.