Çinli Eğlence Devi Huayi Brothers Media’dan 18 Film

Çin’in eğlence devi Huayi Brothers Media, ülkenin film endüstrisine olan güvenini göstermek amacıyla, 2020-2021 yılları arasında tanınmış çalışacağı yerli-yabancı yönetmenlerle 18 film projesi olduğunu açıkladı.

Şirketten yapılan bir açıklamada çalışılacak yönetmenler arasında Stephen Chow, Feng Xiaogang, Jia Zhangke, Lu Chuan, Cao Baoping, Rob Minkoff ve Roland Emmerich gibi 19 tanınmış yerli ve yabancı yönetmen olduğu belirtildi.

Çin film pazarında büyük değişiklikler olduğunu ve film stüdyolarının yalnızca diğer yerli stüdyolarla değil, aynı zamanda video oyunları, kısa video uygulamaları, çeşitli şovlar ve canlı yayın şovları ile de rekabet ettiğine dikkat çekiliyor.

Açıklamada “İnsanların kalbine dokunan, ilham veren, rahatlık veren, şifa getiren güzel içerikler, seyirciyi tiyatro ortamında izlenmeyi hak eden filmleri görmek için beyaz perdeye çekilecek” denildi. Şirketin açıkladığı listede, Stephen Chow’un “The Mermaid 2” filmi, 2016 yılında 3,4 milyar yuan kazanan ve böylesine çarpıcı bir gişe rekoru kıran ilk Çin filmi olan gişe rekorları kıran komedi filmi “The Mermaid” in uzun zamandır beklenen devamı niteliğinde…

Huayi Kardeşler, devam filminin “hayal gücünün sınırlarının ötesine geçeceğini” iddia ediyor. Huayi’nin listesindeki diğer iki fantastik gişe rekoru kıran film, olağanüstü bir mobil oyun olan “Onmyoji” nin ilk canlı aksiyon filmi uyarlaması olan Li Weiran’ın “Yinyang Ustası” ve Lu Chuan’ın aksiyon-macera bilim kurgu filmi “Bureau 749”.

Devrimci kahramanlara selam

Listede ayrıca Feng Xiaogang’ın yeni filmi “Chun Tian Yi Sui” de yer alıyor. Huayi Kardeşler’in uzun süredir birlikte çalıştığı, ortağı ve omurga yönetmeni olan Feng’le iş birliğinden doğan 16. filmini çekecek. Bir diğer ödüllü sanat evi yazarı Jia Zhangke, yeni belgesel filmi “Deniz Maviye Dönene Kadar Yüzmek” yayınlayacak ve Huayi Kardeşler, “Demiryolu Gerillası 1939” ile Çin’in devrimci kahramanlarını selamlamayı da unutmadı.

CEO Wang Zhonglei, yabancı film yapımcılarının yeni projelerine yatırım yapıyor. Roland Emmerich’in “Ay Düşüşü” filmi ay ile dünya çarpıştığında insanların nasıl hayatta kaldığını gösterirken, Anthony ve Joe Russo’nun “Cherry” si, Irak Savaşı’ndan PTSD ile eve dönen ve derhal bağımlılığa dönüşen bir gazinin acıklı öyküsünü anlatıyor.

Jo Sung-hee’nin uzay opera filmi “Space Sweepers”, Güney Kore bilimkurgu filmi yüksek profilli dünyanın yok edilmesinden kaçmaya çalışan uzay gemisi Victory’deki mürettebatın hikayesini anlatıyor. Çekilecek filmler arasında Rob Minkoff’un ürettiği çizgi animasyon “Blazing Samurai” filmi de bulunuyor.

Bununla birlikte, Huayi Brothers Media’nın listedeki her filmde gerçekte sahip olduğu payın ne kadar büyük olduğu bilinmemektedir, çünkü bu günlerde filmler birden fazla yatırımcı tarafından destekleniyor ve paylaşılacak çok daha büyük bir pasta oluşturmak için katılan yapımcı gruplarını içeriyor. Huayi, listenin Çin film endüstrisinin güvenini artırmaya yardımcı olacağını ve sektör içinde iş birliği ve dayanışmayı teşvik edeceğini umduğunu söyledi.

Liste, COVID-19 salgını nedeniyle sektörün karşı karşıya kaldığı zor durumdan kurtulacağına ilişkin umutları yeşertti. Film sektörü salgından dolayı borsada yaklaşık 4 milyar yuan kayıp yaşadı. Kısa süre önce yayınlanan ilk yarı raporuna göre, 2020’nin ilk yarısında 275 milyon yuan net zarar oluştu. Gösterime giren son savaş destanı “Sekiz Yüz”, kısa sürede 2,7 milyar yuan’in üzerinde gişe geliri sağlayınca Huayi Kardeşleri uçuruma düşmekten kurtardı.

Ancak bu, Huayi’nin mali sorunlarını tamamen çözmedi. Şirket yönetimi, China Merchants Bank’tan yeni film ve televizyon dizilerinin finansmanı için 300 milyon yuan kredi talebinde bulundu. Teminat olarak da gelecekteki gelirler ile şirketin mülklerinin gösterildiği belirtiliyor. (Kaynak: China.org.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.