1998’de Egzotik tatilin ‘ABC’si gözde olacak

Yurtdışı gezilere alışık olanlar, her yıl yeni yerler keşfediyor. Hatta İnsanlar, yeni keşfettiği yerlerde yaşadıklarını birbirine anlatabilmek için çeşitli dernekler de kuruyor. Örneğin, geçen yıl Türkiye’de seyahati bir yaşam biçimine dönüştürenler, biraraya gelerek ‘Gezginler Kulübü’ nü kurdu.

Gezi tutkunlarının yeni keşfettiği yerler, bazen uzak bir ada, bazen macera turu, bazen de kültür amaçlı gezilen bir şehir olabiliyor. Adalar, genelde sundukları deniz, kum ve güneş alternatifinden dolayı tercih ediliyor. Geçen yıla kadar gezgin Türkler, Şeyşel, Komor, Maldiv, Mauritius gibi adaların kumsallarını doldurdu. 1998 yılında, bu adaların yerini, yeni gözde tatil merkezleri alacak. Yeni moda merkezlerin başında ise Aruba, Bonair, Curaçao, Barbados, CocoCay, Sardinya, Margarita, St. Thomas, St. Maarten ve Cayman gibi adalar geliyor.

MACERANIN YOLU

Adaların sunduğu deniz, kum ve güneş üçgeni yerine, macera dolu bir serüven yaşamak isteyenleri ise daha çok Güney Afrika, Zimbabwe, Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Kore, Kenya, Kamboçya gibi ilginç yerler cezbediyor. Bu arada Türkiye’de henüz küçük gruplar dışına taşmakla  beraber, artık yurdışına kültür gezisi yapmak için de çıkılıyor. Kültür gezileri için tercih edilen merkezlerin arasında İskoçya, İzlanda, İskandinavya, Prag, Budapeşte öne çıkıyor. Ada gezisinden macera turuna kadar bütün geziler, bin dolardan başlayıp 3 bin 500 dolara kadar çıkabiliyor. ABC Adaları Atlas Okyanusu’ndaki Karayip Denizi’nde bulunan, Hollanda Antilleri diye bilinen Aruba, Bonair ve Curaçao takım adaları, turizm sektöründe kısaca “ABC Adaları” diye nitelendiriliyor.

Bu adaların dört yanı da irili ufaklı adalarla çevrili. Adalara, gemi turları düzerleniyor.Halen Türkiye’de bu tür gezilere yönelik, tur satışı henüz yaygınlaşmış değil. Ancak seyahat acentelerinden aldığımız bilgilere göre, 1998 yılında bu tür gezilere talepler artacak. Bu nedenle acenteler önümüzdeki dönemde ABC Adaları başta olmak üzere “egzotik adalara”  tur düzenlemeye öncelik verecekler. ABC Adaları’na yapılan turlarda, diğer komşu adaların tümü geziliyor. Gezginlere Karayib’in tüm egzotizmini, içki ve yiyecek kültürünü tanıma fırsatı veren bu adalar, “gençleştirme” merkezi olarak anılmaya başlayacak. Bu arada, İtalya’ya bağlı bulunan Sardinya Adası, sahip olduğu golf alanlarıyla da tanınıyor. Adaya düzenlenen bir haftalık gezi ise kalınacak otelin yıldızına göre, 2 bin ile 2 bin 500 dolar arasında değişiyor.

SAFARİ TURLARI

Çok değil, bir kaç yıl öncesine kadar safari denince, akla Cem Boyner gibi, bu işe meraklı birkaç işadamı geliyordu. Ancak, bu turlara rağbet edenlerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Günümüzde bazı seyahat acenteleri, seyahat programlarına bu turları da eklemeyi ihmal etmiyor. Afrika’nın kendine özgü iklimi ve doğal ortamında yapılan safari turları, katılımcıları heyecanın doruğuna çıkarıyor. Doğa koşullarıyla mücadele eden turistler, katılımcı tatilin bütün bazlarına varıyor. Ayrıca, Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında, avlanması serbest olan vahşi hayvanları da avlayarak av merakını da giderebiliyorlar. Nairobi, Kenya, Johannesburg, Cape Town ve Zimbabwe’de gerçekleştirilen bu turların yanı sıra, söz konusu merkezlerin bazılarında bulunan dünya harikası botanik bahçelerine de özel geziler düzenleniyor.

UYUYAN EJDERHA

Bu arada, farklı bir macera tadı arayan çağdaş gezginlere en ideal alternatif olarak “İpek Yolu” öneriliyor. Bu Öneri, artık İpek Yolu’nun “uyuyan ejderha” olarak anılmasına yol açıyor. Geçen yıl, Dünya Turizm Örgütü’nün (WTO) İstanbul’da gerçekleştirilen 12’nci Genel Kurulu’nda, bu yolun yeniden canlandırılması yönünde bir karar alındı. WTO, “Uyuyan ejderha” yı uyandırmak için, 40 sayfalık bir broşür hazırladı. Bütün bu çabalardan sonra, bu yıl İpek Yolu güzergahında yer alan şehirlere yapılacak turların moda haline gelmesi bekleniyor. Yıldızı parlayan ülkeler, adalar ve kentler Aruba-Bonair-Curaçao Adaları, Barbados Adası, Nairobi, Ambosetli, Kenya, Masal Mara, Johannesburg, Sun City, Cape Town, St. MaArtin Adası, St. Thomas Adası, Çin, Seul, Kamboçya, Vietnam, Budapeşte, Yeni Zelanda, İskoçya, Sardinya, Malta, Margarlta Adası, İskoçya, İzlanda, İskandinavya, Nepal, Dominik Cumhuriyeti, Haiti, CocoCay Adası, Nassau Adası ve Bermuda Adası.

“BASK BÖLGESİ’NE TUR DÜZENLİYORUZ” Faruk Pekin-Fest Travel: Fest Tur, kültür gezileri adı altında turlar düzenliyor. Şirketin sahibi Faruk Pekin, bu tür gezilere küçük gruplardan talep geldiğini belirterek sonra şunları söylüyor; “Biz, bu yaz Iskoçya ve İzlanda’nın yanı sıra ispanya’nın Bask Bölgesi’ne tur düzenleyeceğiz. Ayrıca, Paris, Londra, Prag ve Budapeşte’ye de müze gezilerini organize edeceğiz. Tematik müze gezileri, genelde bir hafta sürecek ve gidilen şehirdeki bütün müzeleri kapsayacak. Örneğin, bir hafta boyunca Paris müzeleri gibi.”

“AFRİKA MODA OLUYOR” Birol Tüfekçi-Asya Tur Genel Müdürü: Asya Tur’un, Olympic ve Güney Afrika Havayolları ile 21 günlük Afrika seyaheti düzenlediklerini belirten şirketin genel müdürü Birol Tüfekçi, gezi hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu yıl, özellikle Şeker veya Kurban Bayramında uzun tatil yapmak isteyenlerin, Afrika turlarına yönelmesini bekliyoruz. Bu durum Afrika’yı moda tatil merkezi haline getirecek. Bu turlarda Nairobi, Amboselli, Kenya, Nakaru Gölü, Masai Mara, Johannesburg, Sun City, Cape Town ve Victoria Şelalesi geziliyor. Genelde 21 günü kapsayan Afrika , turunda, konaklamalar birinci sınıf otellerde gerçekleşiyor.”

“CAZİBE MERKEZİ HAVANA” Hüseyin Baraner-öger Holding Danışmanı: Bu yıl Karayib Denizi’ndeki adaların yanı sıra, Havana’nın cazibe merkezi haline geleceğini belirten Öger Tur Danışmanı Hüseyin Baraner, daha sonra şöyle devam ediyor: “Karayibler’de bulunan irili ufaklı adalar, bu yıl, Türkler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Özellikle ABC Adaları, bu yıfını en popüler tatil merkezi olmaya aday. Ayrıca, geçen yıl Küba’ya başlayan İlginin, 1998 yılında bir ivme kazanmasını bekliyoruz. Zaten, biz de holding olarak Küba’ya yatırım yapıyoruz.”

4 OCAK 1998, Business WeekYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.