37 ülkenin Beijing büyükelçileri Hainan adasını ziyaret ediyor

Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın (Hainan FTP) inşası uluslararası toplumun dikkatini çekiyor. 37 ülkenin Beijing büyükelçileri ve Shanghai ile Guangzhou’daki konsolosluklarından yetkililer serbest ticaret limanındaki tercihli politikalar ve teşvik edilen sektörler hakkında bilgi almak için bugün Hainan adasına gitti.

Hainan Serbest Ticaret Limanı’nın inşasına dair genel plan haziran ayında açıklandı. Bu adımla dünyaya net bir sinyal verildi: Çin, yüksek nitelikli dışa açılmayı genişletmeye, çok taraflılığa destek vermeye ve ekonominin küreselleşmesini ilerletmeye devam ediyor.

Hainan Serbest Ticaret Limanı, Hainan adasının tamamını kapsamaktadır. Etkili denetim temelinde adada özel bir gümrük bölgesinin kurulacağı, mal, sermaye ve personelin serbest giriş-çıkışına izin verileceği ve emtiaların çoğunun gümrük vergilerinden muaf tutulacağı kaydedildi.

2025’ten önce yabancılar bireysel olarak başvurup veya herhangi kuruluşun davetiyle vizesiz giriş hakkına sahip olabilecek. Eğitim açısından yurt dışı üst düzey mühendislik, tarım ve tıp üniversitelerinin Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda bağımsız şekilde okul açması ve uluslararası okullar kurmasına izin verilecek.

Mal ticareti alanında Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda temel özelliği “sıfır tarife” olan ticareti kolaylaştırma politikaları hayata geçirilecek. Sınır ötesi hizmet ticareti için negatif liste sistemi uygulanacak.

Yatırımın kolaylaştırılması alanında piyasa erişimi için taahhüt yapma uygulanması sisteme geçecek. Piyasa varlıkları ilgili gereklilikleri karşılayacağı ve kayıt yaptıracağı taahhüdünde bulunduktan sonra hemen yatırım ve iş faaliyetleri gösterebilecek.Yabancı diplomatlar 15 Ağustos gününe kadar Hainan adasında incelemelerde bulunacak. (Kaynak:Criturk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.