8 Günlük Tatil, Çin’de Gıda İsrafını Azalttı

Gıda israfı konusunda farkındalık yaratmak adına Çin’de “Tabağınızı Sıyırın”  etiketiyle (#GuangPanXingDong) başlatılan kampanya meyvelerini vermeye başladı. Konuyla ilgili hazırlanan bilgilendirici afişler sosyal medyada 1 milyondan fazla görüntülendi.

Gıda israfını azaltmaya yönelik kampanya çağrısının geniş kitle tarafından benimsenmesi, Çin’deki restoran ve lokantaları teşvik edip, onları kampanyanın bir parçası haline getirdi. Bu eğilim, özellikle sekiz günlük Ulusal Gün ve Güz Ortası Festivali tatillerinde dikkat çekti.

Çin hükümeti hazırladığı eylem planında, Çinli catering firmalarından ürünlerin kalitesini artırıp daha iyi hizmet sunarken gıda israfına son verecek tedbirler getirmeleri yönünde çağrıda bulundu. Plan, malzemelerin satın alınmasından saklanmasına, işlemeden bunları ambalajlamasından servis etmesine kadar tüm sürece entegre edilecek önlemleri içeriyor.

Tatil sırasında Çinli ailelerin toplantıları yemek yeme talebini teşvik etti bu da müşteri sayısının artmasını beraberinde getirdi. Beijing’in Chaoyang bölgesindeki Qingnian Yolu’ndaki bir büfe restoranda, yemeye hazır deniz ürünleri artık daha küçük tabaklarda raflara konuluyor. Şirketin yönetici Zhang Weidong, aldıkları yiyecekleri bitirenlere restorandan ayrılmadan önce bir parça meyve hediye edildiğini söylüyor.

Atıklar yüzde 40 azaldı

Çin’in en iyi bilinen kızarmış ördek zinciri restoranlarından biri olan Quanjude’nin Beijing Hepingmen şubesinin müdür yardımcısı Wang Yajing, şubenin son zamanlarda girişimleri sayesinde gıda atıklarını yüzde 40 azaltıklarını vurguluyor. Wang, çöp depolama ve ayırma işlemlerinin de kolaylaştığını belirtiyor.

Zincir restoran, müşterilerin doğru miktarda yiyecek sipariş etmelerine yardımcı olacak eğitimli personel istihdam ediyor. Ayrıca yemek yiyenlerin artanları almalarını sağlamak adına ücretsiz paketleme hizmeti veriyor. Ayrıca müşterilerine üzerinde “tasarruf pratiği yapmanın rol modelleri” yazan rozetleri hediye ediyor.

Şanghay’da da benzer değişiklikler yaşanıyor. Şehrin Minhang semtinde yakın zamanda yapılan bir düğün ziyafetinde, masalara daha az yemek kondu ve birçok konuklar da artıkları alıp gitti. Damat Xu Jie, yemek miktarının konuk sayısı dikkate alındıktan sonra belirlendiğini söyledi. Artan yemekler, düğüne gelen misafirlere kutu ve çantalar içinde verildi.

Shenzhen, Guangdong eyaletinde, altı KFC restoranı ihtiyacı olan insanlara satılmamış yiyecekleri ücretsiz olarak veren “Gıda Bankası” adlı pilot bir yardım programını açıkladı. Yiyecekler dondurucularda saklanıyor, ürünün adı, saklama tarihi ve işleme yönergelerini belirten etiketlerle küçük poşetlere konuyor.

#GuangPanXingDong) etiketiyle başlatılan kampanyanın afişleri sosyal medyada 1 milyondan fazla görüntülendi.

Yiyecek israfına karşı başlatılan ulusal “Tabağınızı Sıyırın” kampanyası çevrimiçi ortamda ilgi görmeye devam ediyor. Başta gençler olmak üzere sosyal medya kullanıcıları, yemeğini bitirenlere sıyırdıkları boş tabakların görsel veya videolarını sosyal medya platformu Sina Weibo’da paylaşmaya davet etti.

Netizenler tarafından memnuniyetle karşılanan yiyecek israfına karşı kampanyaya, çevrimiçi medya kuruluşları, devlet kurumları, sosyal kuruluşlar ve internet ünlüleri de katılarak destek verdi. Örneğin genç aktör Tong Dawei, Weibo’da boş tabak fotoğraflarını “Ağıza bir pirinç lokması konurken, üretiminin kolay olmadığı unutulmamalı” atasözüyle birlikte paylaştı. Çin Tüketiciler Derneği, insanlara yemek siparişi verirken makul davranmalarını ve abartılı yemek yemekten kaçınmalarını hatırlattı. Çin Komünist Partisi Disiplin Teftiş Merkezi Komisyonu ve Ulusal Denetim Komisyonu 28 Eylül’de yaptığı açıklamada tutumluluk kurallarını ihlal eden altı yetkili vakasını ortaya çıkardı.

Ülkenin yolsuzluk bekçileri, diğer ihlallerin yanı sıra ziyafetler, turlar için kamu fonlarının kötüye kullanılması, hediyelerin kabul edilmesi ve yetkisiz ödenek veya ikramiye verilmesine karışan yedi yetkilinin adını açıkladı. Yetkilileri tatil sırasında genellikle hediye verme, ziyafet ve ilgili faaliyetlerde artış görülen uygunsuz davranışlara karşı uyardılar. (Kaynak: China.org.cn )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.