9. Resort Turizm Kongresi’nden hangi sonuçlar çıktı?

Bu yıl Resort Turizm Kongresi’nin 9’ncusu Kürşat Aybak’ın Cornelia Grubu için tasarladığı Antalya Belek’teki Nest Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongrede dile getirilen konulardan bazılarını sizler için özetliyoruz.

“Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği” ana teması ile yapılan kongrede, temasına uygun olarak hem yaşanan gelişmelerin yansımaları tartışıldı hem de yakına gelecekte yaşanabilecekler dile getirildi. 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin baş konuşmacısı Rewe Grup CEO’su Sören Harttman, Thomas Cook’un iflas edeceğini 12 ay önce söylediklerini hatırlatarak “Şimdi de aynısı başka şirketlerin de başına gelecek.  Herkesin mali güvencesi var ama siz kontrol edin” diye yeni sezon öncesi önemli bir uyarıda bulundu. Harttman ayrıca iklim değişikliğinin seyahat alışkanlıklarını da değiştirmeye başladığına dikkat çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, daha önce farklı platformlarda anlattığı 2023 Turizm Strateji Planı’nın tüm ayrıntılarını kongre katılımcılarına bir kez daha anlattı. Bakan Ersoy’un anlattıklarını şu başlıklar altında özetleyebiliriz. Bu yılı 34,5 milyarlık turizm geliriyle kapatıp, bu rakam 2023’te 75 milyon turist, 65 milyar dolara çıkarılacak. Ortalama kalış sürelerini 10 güne çıkaracak yöntemlere başvurulacak. Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı 2020’de 180 milyon dolarlık tanıtım yapacak. Kruvaziyerde 2023’te 2 bin gemi seferiyle 4 milyon yolcu ağırlanması hedefleniyor. 2020 yılı Türk mutfağı yılı ilan edilecek. Türkiye’nin lezzet haritası çıkarılacak. Yurtdışında sağlık turizmi irtibat ofisleri oluşturulacak. Kazı çalışmaları 12 aya çıkarılacak.

Yeni vizyona ihtiyaç var

Kongrenin ev sahibi konumundaki Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye’nin turizmde 6. sıraya ulaştığını, bu yıl ülke olarak 51, Antalya’nın ise 15 milyon turist çekeceğini belirtti. 2023 yılı hedeflerinin Türkiye için 75 milyon, Antalya için 20 milyon turist olduğunu hatırlatan Dr. Yağcı, “Dünya turizminde yeni dengeler oluşuyor, dev şirketler batıyor. Mısır’ın açılması durumunda Türkiye’ye etkisi olacaktı Gelir artışında denge sağlanmamıştır. Turizm sektörünün yeni bir vizyona ve bakış açısına ihtiyacı var. Konaklama vergisi adı altında sektöre yeni bir yük getirmemelidir. Dünyanın her yerinde bu vergi misafirden alınmaktadır Bizim de bu parayı müşterilerden tahsil edecek alt yapıyı geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Kongrenin ana sponsoru DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, turizm sektöründe güçlü bir ivmenin yakalandığını ve turizmin Türkiye’nin petrolü olduğunu belirterek, dünyada turizm sektörünün 2023’e kadar yüzde 32 büyüyerek 2.3 trilyon dolara ulaşmasın beklendiğini söyledi.  Turist sayısının 2019 yılı sonunda 52 milyon kişiye ulaşacağın tahmin edildiğini belirten Ateş şunları söyledi: “En önemli sorunlardan biri turist başına düşen gelirin 600-700 dolar düzeylerinde olması. Eğer bu rakamı 2023 hedefi olarak 1.000 dolara çıkarmayı başarırsak 65 milyon turist sayısıyla 65 milyar dolarlık turizm gelirine ulaşmak mümkün olacak. Turizm sektörünün gelişmesi ve planlanan yatırımlarda finansmanın önemlidir. DenizBank olarak turizm sektöründe yüzde 17 kredi payı  ve 3 milyar dolar kredi hacmiyle lider bankayız.”

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, 9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde havacılık sektöründeki gelişmeleri değerlendirip şunları söyledi: “2019 yılının ilk 9 ayında ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 14,5 artarak 36,4 milyona ulaştı. THY olarak 2023 yılında 500 uçaklık filosu ve 120 milyon yolcu hedefine ulaşarak global pazarda arz edilen koltuk kapasitesinde 10. sırada olmak istiyoruz. Nisan ayında havacılık sektörünün en büyük taşınma operasyonu ile taşındığımız İstanbul Havalimanı gibi bir aktarma merkezi ile bizler de 2023 vizyonumuza emin adımlarla yürüyor. 500 uçaklık bir filo ve yılda 120 milyon yolcu hedefimizi gerçekleştirmek için durmaksızın çalışıyoruz.”

Anketten hangi sonuçlar çıktı?

Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nin geleneksel hale gelen sektör temsilcilerinin doğrudan katılımı ile gerçekleştirilen anket ile 2019 yılına ilişkin değerlendirme ve 2020 beklentileri alındı. Moderatörlüğünü Yusuf Hacısüleyman’ın yaptığı kongrenin ilk bölümü için verilen aradan sonra salondakilere dağıtılan keypad cihazları ile anında yanıtlayacakları anket düzenlendi. Kongreye salondaki 1200’ün üzerindeki koltukları dolduranların yanında fuaye alanında da 200’ün üzerinde kişi katıldı. Ankete katılanlara sorular sorular ve yanıtlar ise şöyle oluştu:

2019 yılı doluluklarınız 2018’e göre nasıl değişti? Yüzde 34’ü yüzde 10, yüzde 28’i yüzde 5 ve yüzde 22’si de yüzde 15 arttı yanıtını verdi.

2019 geliriniz 2018’e göre nasıl değişti? Ankete katılanların yüzde 52’si yüzde gelirlerinin 10 ila 15 arasında değişen oranlarda arttığını söyledi.

2019 yılında turizmi etkileyen en önemli sorun hangisi? Yüzde 43’ü dış politika yüzde 38’i Thomas Cook’un iflası ve yüzde 36’ı da artan maliyetler şeklinde yanıtladı.

2020 yılında Türk turizminin en büyük risk nedir? Yüzde 113’ü bölgemizde yaşanan siyasi gelişmeler, yüzde 37’i de enflasyon artışı dedi.

2020 yılı için Avrupa pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yüzde 70’i yüzde 5’lik, yüzde 51’i yüzde 10’luk artış olacağına inanıyor.

2020 yılı için Rusya Federasyonu pazarı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yüzde 59’u yüzde 5 artar, yüzde 52’i yüzde 10 artar dedi.

2020’de işletmeniz için ekonomik beklentiniz ne olacak? Yüzde 121’i daha iyi olacak, yüzde 42’i 2019 gibi ve yüzde 24’ü de daha kötü olacak yanıtını verdi.

İç pazar kontenjanını 2020 yılı için artırdınız mı? Sorusunu ise katılımcıların yüzde 67’i azalttık, yüzde 90’ı 2019 yılı ile aynı tuttuk ve yüzde 31’i de yüzde 5 ve üzeri artırdık şeklinde yanıtladı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.