A. Emin Önen: Çin, ‘Yeniden Asya’ vizyonunun odağında

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan Türkiye Cumhuriyeti Beijing Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping beş yıl içinde sekiz kez görüştü” dedi.

İki ülke liderinin ülkeler arasındaki iş birliğini her alanda güçlendirdiğini vurgulayan Büyükelçi Önen, “Türkiye ve Çin küresel ve bölgesel düzeyde yükselen iki büyük ülkedir. 2035 yılı projeksiyonlarına göre Çin, dünyanın en büyük ekonomisi Türkiye’nin ise en büyük beşinci ekonomisi olacak. Dolayısıyla ilişkilerimizi bugünü değil geleceğini planlamalıyız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçen yıl Yeniden Asya vizyonunu ilan ettiğini hatırlatan Önen bu konuda şöyle konuştu: “Şüphesiz bu vizyonun en önemli odak ülkelerinden biri Çin’dir. Cumhurbaşkanlarımız beş yılda sekiz kez görüştü. İlişkilerimizin daha da ileri bir seviyeye taşınması için önümüzdeki dönemde üst düzey karşılıklı temasların sürdürülmesi büyük önem taşıyor. Bu çerçevede salgın ertesinde hükümetler arası iş birliği komitesi ve Karma Ekonomik Komisyon toplantılarının gerçekleştirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Çinle ikili ticareti sürdürülebilir ve dengeli bir yapıya kavuşturmak istediklerini belirten Önen, “Kiraz, Antep fıstığı, su ve süt ürünlerinin Çin’e ihracatını mümkün kılan düzenlemeleri birlikte hayata geçiriyoruz. Bundan sonra kanatlı eti, narenciye, defne yaprağı, et ürünleri, nar, iç badem, elma ve kivi ürünlerin ihraç çalışmalarımız sürüyor. Bu ürünleri Çinli dostlarımızın beğenisine sunmak için sabırsızlanıyoruz. Halklarımız arasındaki münasebetleri güçlendirmek adına Pekin’de bir Yunus emre Kültür Merkezi kurulması çalışmalarını da sürdürüyoruz.”

Konferansın videosunu izlemek için lütfen TIKLAYINIZYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.