ABD Xinjiang Ürünlerinin İthalatını Yasakladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden gelen tüm ürünlerin ithal edilmesini tamamen yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çinli şirketlerin meşru haklarını ve çıkarlarını kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm önlemleri almaya devam edeceklerini kaydetti.

Wang Wenbin, bugün düzenlenen basın toplantısında, Xinjiang işlerinin tamamen Çin’in iç işleri olduğunu ve ABD’nin bu konuya müdahale etme hakkına sahip olmadığını belirtti.

Sözde zorla çalıştırma meselesinin bazı Amerikalılar ve batılılar tarafından uydurulmuş bir yalan olduğunu dile getiren Wang Wenbin, ABD Temsilciler Meclisi’nin Çin’in ciddi tutumu ve nesnel gerçeklerini görmezden gelerek, Xinjiang’la ilgili yasa tasarısını onayladığını, Xinjiang’daki insan hakları durumuna kötü niyetle iftira attığını, sözde zorla çalıştırma meselesini kışkırttığını ve Çinli varlıkları ve bireyleri “yaptırım” uygulamakla tehdit ettiğini sözlerine ekledi.

Wang Wenbin, buna kararlılıkla karşı çıktıklarını belirterek şunları söyledi: “Bazı Amerikalılar Xinjiang’daki azınlık etnik gruplarla ‘ilgilendirdiklerini’ söylüyorlar. Ancak Xinjiang’daki yerel yönetimin insan haklarının korunması ve vatandaşların istihdam edilmesi için harcadığı çabaları görmezden geliyorlar ve sözde zorla çalıştırma meselesini kışkırtıyorlar.

Bu bahaneyle Xinjiang firmalarına yaptırımlar uygulayarak bu firmaları bastırmaya çalışıyorlar. Bu, Xinjiang’in gelişimini ve ilerlemesini engelleme, Çin’deki etnik ilişkileri kışkırtma ve ‘Çin kartını’ oynayarak kişisel siyasi çıkarlar gözetme niyetini gösteriyor. Bu tür hesapların başarıya ulaşma şansı yoktur.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.