ABD’nin hışmına uğrayan TikTok, hangi “günahları” işledi?

Son zamanlarda ABD’de hedef tahtasına oturtulan TikTok’un iki “günahı” var. Biri ABD’nin yüksek teknoloji hegemonyasına meydan okuması, diğeri birçok Amerikalı genci bir araya getirmesi.

Konuyla ilgili olarak Global Times’tan Hu Xijin bir makale yazdı. Makaleyi sizlerle paylaşıyoruz. Facebook umutsuz bir şekilde TikTok’u “öldürmek” istiyor ya da gençler için TikTok’tan daha çekici  taklitçi bir uygulama oluşturabileceğini sanıyor. Ama olamaz. Dünyadaki birçok pazarda Facebook, TikTok’tan büyük bir baskı hissediyor. Herkes TikTok’un Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’u nasıl çıldırdırtığını görebiliyor.

TikTok’un birleştirdiği Amerikalı gençlerin büyük bir kısmı ABD Başkanı Donald Trump’ı sevmiyor. Haziran ayında yüzlerce genç TikTok kullanıcısı, Trump’ın Oklahoma’daki  kampanyasına katılım için bilet ayırdı, ancak hiç ilgi göstermediler. Trump’ın bu gençlerin Kasım ayı cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, kendisine daha ciddi şekilde saldırabileceğinden endişe ettiği ileri sürülüyor.

Microsoft TikTok’u satın alırsa, ABD elitlerinin TikTok’un ABD teknolojik hegemonyasına meydan okumasıyla ilgili endişeleri geçici olarak hafifletilebilir. Ancak Trump TikTok’u bir kerede ve herkes için öldürmek istiyor.

Geçmişte, insanlar sadece Çin’in ABD’nin internet sitelerini ve uygulamalarını engellediğini gördüler. Birçok insan Çin’in yeterince açık olmadığına inanıyordu. Ancak insanlar, ABD’nin bugün Çin uygulamalarını yasaklayacağını hiç tahmin etmiyorlardı. Bu, birçok insanın internetteki bilgi güvenliğiyle ilgili önceki anlayış ve izlenimlerinin değişmesine yol açtı.

Daha dikkatli düşünen insanlar, Çin’in ABD web sitelerini veya uygulamalarını yasaklamadığını anlayacaklar. Onlardan Çin’de çalışmak istiyorlarsa ülkenin yasalarına uymalarını istedi. Ancak bunu reddettiler ve iki taraf bir anlaşmaya varamadı. Bundan dolayı ABD web siteleri ve uygulamaları Çin pazarına girme hakkından vazgeçti.

ABD TikTok’u yasaklıyor

ABD’li yetkililer tersini söylese de TikTok, ülkedeki operasyonları sırasında ABD yasalarına tamamen uydu. Buna rağmen ABD hükümeti hala TikTok’u yasaklamayı veya en azından ana şirket Bytedance’ten ayırarak, ABD bir şirketinin onu almasını ve bir ABD şirketine dönüştürmesini planlıyor.

TikTok olayı, geleneksel Amerikan değerlerinde ciddi bir tutarsızlığa işaret ediyor. TikTok sonunda ABD’de yasaklanırsa, neredeyse Amerikan özgürlük ve demokrasi ruhunun hayal kırıklığı olarak görülebilir. Özellikle, ABD gençlerinin dünya görüşünü derinden etkileyecektir.

ABD, Huawei ve TikTok’u yasaklıyor. Çin gelişmeye devam ettikçe, hangi ülkenin daha açık ve hangisinin daha muhafazakar olduğu konusunda büyük değişiklikler olacak mı? Sonunda, sonuç ne olursa olsun, Çinli insanların Bytedance ekibini ve CEO’su Zhang Yiming’i suçlamaması gerektiğini söylemek istiyorum. Zaten birçok zorlukla karşılaştılar. Belirsizliklerle dolu bu dünyada, kaşif ve öncüler olarak hizmet veriyorlar.

Şirket olarak, Bytedance ulusal çıkarlara göre karar vermek zorunda değildir. Kendisini güçlendirerek dolaylı olarak ulusal kalkınmayı ve refahı teşvik edebilir. Ulusal çıkarlar konusundaki anlaşmazlıklara derinlemesine katılmamasına izin vermeliyiz. Önce hayatta kalmalı ve kendini geliştirmelidir. Bu değerler iş etiğinin alt çizgisinin üzerine yerleştirilmelidir.

Tüm Çinli şirketlerden ulusal çıkarları savunan kahramanlar olmasını isteyemeyiz. Bytedance, olağanüstü ciddi sorunlarla boğuşuyor. Şirket bu durumdayken ABD, dünyaya Çin’in yüksek teknoloji devi şirketi avlayıp, başarılarına gölge düşürmek için çirkin yüzünü gösterdi. ABD aynı zamanda, insanlar arasında serbest bilgi akışını savunarak ne kadar ikiyüzlü olduğunu da gösterdi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.