ABD’nin istemediği TikTok’a Frankfurt’tan davet

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) “başı belada” olan TikTok, Avrupa pazarını yeniden konuşlandırıyor. Şirket ilk Avrupa veri merkezini kurmanın yanı sıra, küresel genel merkezini Avrupa’ya taşımayı düşünüyor.

Almanya’nın Frankfurt kenti kısa süre önce TikTok’a bir zeytin dalı uzattı ve TikTok’u şehirde küresel merkezini kurmaya davet etti. Frankfurter Allgemeine Zeitung‘da 12 Ağustos’ta çıkan habere göre, Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, TikTok’un küresel merkezini Frankfurt’ta kuracağını umarak TikTok’a bir davet mektubu gönderdi. Feldman, Frankfurt’un sahip olduğu avantajlara da değindi.

Feldmann, Frankfurt’un küresel internet merkezlerinden biri olduğunu ve çok sayıda veri merkezine ve birçok Çin sunucusuna ev sahipliği yaptığını söyledi.

Frankfurt ayrıca Çin’le iyi ilişkileri sürdürüyor ve Guangzhou ile “kardeş şehir” ilişkisi bulunuyor. Ek olarak bölgede çok sayıda iyi eğitimli çalışan bulunmaktadır.

“Bana göre Frankfurt, bilişim teknolojisi şirketleri için ideal bir yer” diyen Feldman, TikTok’un küresel genel merkezinin konumu için rekabetin şiddetli olduğunu da kabul etti.

Bu ayın başında TikTok’un bağlı olduğu Bytedance şirketi, ABD dışındaki büyük pazarlarda TikTok merkezini yeniden kurmayı düşündüğünü belirten bir açıklama yaptı. Yaygın spekülasyonlara göre, TikTok küresel merkez olarak Londra veya Dublin’i seçecek. TikTok’un ayrıca Almanya’nın başkenti Berlin’de bir şubesi bulunmaktadır.

Şehirde 300’ü aşkın banka var

Almanya’nın finans merkezi olan Frankfurt’ta 300’den fazla banka var ve aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası ve Alman Bundesbank’ın da merkezi burası.

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası da dünyanın en büyük borsalarından biridir ve Almanya’daki hisse senedi işlemlerinin yüzde 90’ından fazlasını yapmaktadır.

62 yaşındaki Yahudi Sosyal Demokrat Feldmann, Frankfurt belediye başkanı olarak 2012’de Frankfurt belediye başkanlığına seçildi ve 2018’de yüksek oy oranıyla yeniden seçilerek görevinde kaldı.

ABD hükümetinin boğulması altında, TikTok yeni yollar arıyor ve Avrupa pazarına gözünü dikiyor. 6 Ağustos’ta TikTok, Avrupa’nın ilk veri merkezini İrlanda’da kurmak için 500 milyon ABD doları harcayacağını duyurdu. Ek olarak TikTok Avrupalı yaratıcıları içerik oluşturmaya teşvik etmek için 70 milyon dolarlık bir fon başlattı. (CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.