ABD’nin Müze Yöneticileri WeChat Yasağı Hakkında Ne Düşünüyor?

ABD Başkanı Trump’ın WeChat ve TikTok’u yasaklama kararı aldı. Ancak bu karar, milyarlarca kullanıcısı olan söz konusu iki sosyal medya platformunda sayfaları bulunan ABD’nin önde gelen müze yöneticileri memnun etmedi.

Bu yılın mayıs ayında ABD’nin önde gelen 11 müzesi, WeChat’te tanıtım sayfası açtı. Jing Travel (JT) editörleri, müze yöneticileriyle görüşüp karar hakkında ne düşündüklerini sordu.

New York’taki Guggenheim Müzesi, San Francisco’daki Walt Disney Aile Müzesi ve Salem’in Peabody Essex Müzesi kendilerini ‘buluta’ taşıyarak ziyaretçilerine WeChat üzerinden dijital ortamda hizmet vermeyi vaad etmişti. Ancak Trump’ın yasaklama kararı tüm hesapları altüst etti.

JT’nin sorularını yanıtlayan ABD’nin önde gelen kültür ve sanat kurumlarının görüşlerini aşağıda özetliyoruz:

Carly McCloskey, New York Modern Sanat Müzesi Turizm Satış ve Pazarlama Müdür Yardımcısı : “Çin bizim en önemli pazarlarımızdan biri. Kar amacı gütmeyen bir kurum olduğumuzdan tanıtım için büyük kaynaklar ayıramıyoruz. Sosyal medya üzerinden tanıtım yapmak hem çaba hem de bu işten anlayan profesyonellerin istihdamını gerektiriyor. Bu noktada bize önemli bir imkan sunan WeChat ve Weibo’ya odaklanmaktan son derece mutluluk duyuyoruz.”

Laval Bryant, Brooklyn  Müzesi Gruplar ve Turizm Müdürü: “Mini programın daha da geliştirilmesi hakkında konuşuyorduk. Ancak pandemi nedeniyle ne yazık ki meyve verdiğini görmedik. Ben her zaman Çin’in ilgisini çekmeye açığım ve geçen yıl bunu yapmak için çok çalıştım Turizmle ilgili her şey havada olduğundan personelimiz ve koleksiyonumuzu korumaya odaklanınca bunu başaramadım. ”

Julie White, Şikago Sanat Enstitüsü Pazarlama Müdürü:  “WeChat, Weibo ve Lvzhou olmak üzere üç kanalda da varız. Şimdilik bu sosyal medya kanallarına yenilerini eklemeyi düşünmüyor olmakla beraber, her zaman yeni fikir ve fırsatları kollamaktan da geri durmuyoruz.”

Melissa Rose, Corning  Cam Müzesi Satış Grubu Müdürü: “WeChat’i Çinli tur operatörlerimiz ve potansiyel misafirlerimizle iletişim halinde kalmak için kullanıyoruz. Bunun ortadan kalktığını görmek zor olabilir. Satış ekibimiz her şeye rağmen, çeşitli kapasitelerde tur operatörleriyle yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyor.” WeChat ve diğer Çinli sosyal medyalarda sayfa açan ABD’li sanat kurumları “Buluttaki Müzeler” olarak anılıyor. Bunlar, WeChat’e adım atarak bir anda milyarlarca kullanıcı sayısına sahip, Çin’in kendine sosyal medyası aracılığıyla geniş bir kitleye ulaştılar.

Tencent yönetimi, bu gözdağı faktörünün farkında. Girişimi koordine etmekten sorumlu WeChat Go , sadece denizaşırı turistik merkezlerle Çinli turistler arasındaki bağlantıları kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Metropolitan Museum of Art, The Art Institute of Chicago ve The Getty gibi çok sayıda ABD kuruluşu, Facebook sayfalarında olduğu gibi, resmi hizmet hesapları aracılığıyla uzun zamandır WeChat’te aktifti. Söz konusu kurumlar, WeChat’in sunduğu kültür-sanat haberleri yayınlamaktan harita yüklemeye,  ziyaretçi sorularını yanıtlamaktan bilet satmaya kadar geniş imkanlardan yararlandı.

Yasaklama kararı, ABD kuruluşları ile Tencent arasındaki gelecekteki işbirliği potansiyelini zora sokacak. Ortaya çıkarılan engeller, WeChat’e kültürel katılımı tamamen kaldıracak gibi görünmüyor. Çünkü bu platform, terk edilemeyecek kadar çok temel işleve hizmet ediyor. (Kaynak: Jing Travel)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.