Alman Arabaların Yüzde 38’i Çin’e İhraç Edildi

Alman Otomotiv Araştırmaları Merkezi’nin (OAM) Cuma günü yayımladığı analize göre Almanya’nın en büyük otomobil üreticileri Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW geçen yıl küresel satışların yüzde 38’ini Çin’de gerçekleştirerek rekor kırdı.

(Xinhua)— Yazılı açıklamada OAM Direktörü Ferdinand Dudenhoeffer, “Yukarı yönlü trend devam ediyor” ifadelerini kullandı. Pazar payının sabit kalacağı varsayılırsa Almanya’nın en büyük otomobil üreticileri 2030 itibarıyla Çin’de yaklaşık dokuz milyon araç satıyor olacak; söz konusu üreticiler geçen yıl 5,4 milyon adet satış gerçekleştirmişti.

Dudenhoeffer, geçen yıl Kovid-19 krizi yüzünden Çin’de Alman otomobil üreticileri tarafından satılan yeni araba sayısında 250 binlik bir düşüş olmasına karşın tüm bu üç otomotiv grubu için Çin pazarının nispi öneminin 2020’de “büyük ölçüde arttığını” söyledi.

Jilin eyaletinin Changchun şehrinde FAW-Volkswagen’in park alanında nakledilmeyi bekleyen Audi otomobiller. Foto: Xu Chang

OAM’ın verilerine göre geçen yıl BMW Group ve Mercedes Benz Cars & Vans’ın Çin’deki satışları sırasıyla 52 bin 679 ve 81 bin 182 adet artış gösterirken Volkswagen Group’un satışları 383 bin 600 adet düşüş sergiledi.
OAM’a göre Mercedes-Benz’in küresel olarak sattığı her on otomobilden üçü (yüzde 30,6) Çin’e gitti; bu, 2019 yılına göre yüzde 5,4’lük artışa karşılık geliyor.

BMW, yüzde 4,9’luk artışla tüm araç satışlarının yüzde 33,4’ünü Çin’e yaparken Volkswagen’in geçen yıl Çin’e yaptığı otomobil satışlarının oranı yüzde 41,4 oldu.

OAM’a göre üç Alman otomobil üreticisinin Çin’deki pazar payı geçen yıl yüzde 27’nin altında gerçekleşti. Analiz edilen 14 uluslararası otomobil üreticisi arasında Volkswagen Group yüzde 19’luk pazar payıyla Çin’de pazar lideri konumunu sürdürdü.

Xinhua’dan Yan Linyun, Çin’in kuzeydoğusundaki Jilin eyaletinin Changchun şehrinde 17. Çin Changchun Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki FAW-Volkswagen’in sergi alanını görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.