Alman Virolog: Dünyaya Yayılan Virüs Wuhan Kaynaklı Değil

Alman virolog Alexander Kekule, Perşembe günü yerel bir televizyon programında, Dünya’ya yayılan koronavirüsün kaynağının Wuhan olmadığını belirtti.

(XINHUA)– Alman devlet televizyon kanalı ZDF tarafından 26 Kasım’da yayımlanan Markus Lenz programına katılan Kekule, Dünya’ya yayılan virüsün G varyantı olarak adlandırıldığını ve genini değiştiren bu virüsün şimdi büyük olasılıkla Wuhan varyantından daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

Alexander Kekule, Alman virolog ve biyokimyager “Dünya’ya yayılan SARS-CoV-2, aslında İtalya’nın kuzeyinden gelen bir varyant. Biz buna “G” varyantı diyoruz. Gen mutasyon geçirdi. İşin esası, küresel salgın Wuhan’da başlamadı” diyor.

Halle-Wittenberg Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji ve Viroloji Bölümü’nde kürsüsü olan Kekule, 1999 yılından beri de Halle Üniversite Kliniği Tıbbi Mikrobiyoloji Enstitüsü Direktörü olarak görev yapıyor.

İtalya’nın Milano kentindeki Ulusal Kanser Enstitüsü (INT) tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, koronavirüs ülkede Eylül 2019’dan bu yana yayılıyor olabilir.

Enstitünün araştırması, Eylül 2019 ile Mart 2020 arasında akciğer kanseri tarama denemesine katılan 959 sağlıklı gönüllünün yüzde 11,6’sının, Şubat ayından çok önce Kovid-19 antikorları geliştirdiğini gösterdi.

(Fotoğraf: Yu Xiangjun /China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.