Amazon, Çinli e-ticaret platformu Pinduoduo’da ‘dükkân’ açıyor

ABD merkezli perakende devi Amazon, bundan 15 yıl önce Çin pazarını gözüne kestirdi. 2004’te Çin’in yerel Çin online alışveriş sitesi Joyo.com’u satın alıp, Amazon Çin olarak yeniden yapılandırdı. Şimdi de Çinli e-ticaret platformu Pinduoduo’da bir ‘dükkân’ açmaya hazırlanıyor.

Reuters’in bildirdiğine göre Amazon, temmuz ayında Çin yerel pazarından fiilen çekildi. Şirket yönetimi artık ürünleri Çinli tüketicilere bulut hizmetler ve diğer firmaların geliştirdiği platformlar üzerinden ulaştırmanın planlarını yapıyor.

 

Bu plan çerçevesinde Amazon ile Pinduoduo arasında bir iş birliği yapılacağının ilk sinyalleri, Türkiye’de ‘Efsane Cuma’ olarak bilinen “Black Friday” kampanyasında yapılan tanıtımlarda verildi. Amazon yönetimi, e-ticaret platformu Pinduoduo’da açacağı online mağazada yelpazesindeki bini aşkın ürünü denizaşırı ülkelerden alıp, Çinli tüketiciye hızlı ve rekabetçi fiyatlardan ulaştıracağını açıkladı.

Pinduoduo’nun çiçeği burnunda

Çin’in çevrimiçi grup indirimi sunan Pinduoduo şirketi, kurulduğu 2015 yılında beri, tüketicilere büyük indirimlerle toplu alım fırsatları sunuyor. Şirket, kırsal kesim ve küçük şehirlerde büyük bir tüketici kitlesine sahip.

Pinduoduo, grup satın alma modeli ile popülerlik kazandı. Şirket bu yıl 30 Eylül’de tamamlanan üçüncü çeyrekteki bilançosunda, gelirlerini geçen yıldan yüzde 123’lük artışla 7,51 milyar yuan’a (1,07 milyar $) çıkardığını açıkladı. Satışına aracılık ettiği malların hacmi de yıllık yüzde 144’lük artışla 840,2 milyar yuan’a yükseldi.

Şirketin üçüncü çeyrekteki aktif kullanıcı sayısı ise yüzde 85 artarak 429,6 milyona, aktif alıcıları da 536,3 milyona yükseldi. Pinduoduo, pazar payını artırmak amacıyla bu yıl, 10 bini aşkın fazla yerli ve uluslararası markadan 23 bin ürün için 10 milyar yuan’lık bir sübvansiyon programı başlattı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.