Anastassiadis: “Türkiye pazarına inanıyoruz”

‘Yüzen otel’ olarak bilinen kurvaziyer gemi şirketlerinin bazıları Türkiye çıkışlı turlarını iptal ederken, Yunan Celestyal Cruises turlarını genişleterek devam ediyor. Firmanın CEO’su ve patronu Kyriakos Anastassiadis, Türkiye’ye güvendiklerini Türk yolcu sayısının yüzde 50 oranında artmasını beklediklerini açıkladı…

Bu yıl yurtdışı tatil tercihlerine baktığımızda, Yunan Adaları’na gemiyle yapılan turların açık ara birinci olduğunu görüyoruz. Türk tatilcilerin gemi turlarına giderek artan talebine rağmen, Batı merkezli bazı firmalar sudan bahanelerle bu sezon Türkiye çıkışlı turlarını askıya aldı. Türk tatilciyi küstürdü.

Buna karşılık Yunan Celestyal Cruises ise Türkiye çıkışlı turlarına devam ettiği gibi, önümüzdeki dönemde turlarına yenilerini eklemeyi planladığını açıkladı.  Turizm sektörünün üstünde kara bulutların dolaştığı bir dönemde alınan bu karar dikkatimizi çekince Celestyal Cruises CEO’su Kyriakos Anastassiadis’le bir söyleşi yaptık.

Bazı cruise firmaları Türkiye çıkışlı turlarını askıya alırken, siz neden operasyonlarınızı büyütme kararı aldınız?

1ceoKurvaziyer sektöründe güvenlik birinci sırada gelir. Güvenlik olmazsa, tatil olmaz. Şüphesiz Biz de en az diğer firmalar kadar güvenlik konusunda hassasız. Ama hassas olduğumuz ve uzmanı olduğumuz  bir nokta daha var ki, o da Ege suları. Ege bizim ortak denizimiz. Bu yüzden 2016planlarımızı yeniden gözden geçirmeye gerek görmedik. Gemimizi ana liman olarak Türkiye’ye bağladık.

Filomuzun yeni gözdesi Nefeli’nin biniş ve inişleri İzmir, Çeşme ve Kuşadası’ndan yapılacak. Bu yıl boyunca güvenli ve konforlu seyirlerimizi Türkiye’den yapmaya devam edeceğiz. Türk tatilcilerin Yunan Adaları’na ilgisi devam ediyor. Biz de Türk pazarına inandığımız için turlarımızı daha da genişleterek sürdürüyoruz.

SunExpress ile yeni bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmanın içeriği nedir?

Türk tatilcilerin son yıllarda kurvaziyere ilgisinin arttığı bir gerçek. SunExpress’le stratejik bir işbirliğine imza atarak, İstanbul ve Anadolu’dan tatilcileri havayoluyla İzmir’e bağlıyoruz. Söz konusu işbirliği sayesinde gezginler Adana, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon, Van olmak üzere toplam 13 noktadan İzmir’e havayoluyla bağlanacak. İzmir’den gemiye binerek Celestyal Cruises’la vizesiz Yunan Adaları turlarına katılabilecek.

Türk tatilciler için çok bilinen klasik rotaların dışında, başka nerelere tur düzenlemeyi planlıyorsunuz?

Celestyal Cruises olarak her yıl yeni bir destinasyon devreye almak gibi bir misyonumuz var. Biz Mikonos, Santorini ve Rodos’un yanı sıra daha bakir, özel teknelerle gidilebilen adalara yolcularımızı gemiyle taşıyoruz. Geçtiğimiz yıl Türk tatilcileri, İos, Milos gibi adalarla tanıştırdık. Bu yılın yeni gözdelerini ise Nafplion ve Girit Hanya oluşturuyor. Klasik rotaların dışında sunduğumuz az bilinen seçenekler, tercih edilme sebebimiz oluyor.

Türk tatilciye yönelik mevcut hizmetlerinize yenilerini ekleyecek misiniz?

Gemimizde Türkler kendilerini evlerindeymiş gibi hissediyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi Türk pazarını hedeflediğimiz Celestyal Nefeli’de tamamen Türk yolculara hitap edecek seçenekler sunuluyor. Personelin yüzde 30’u Türk. Mutfağımızda ortak kültürümüze dayalı, Ege ve Akdeniz mutfağı hakim. Rehberlerimiz hem Karavan Cruises’un rehberleri hem de yerel rehberler olmak üzere Türkçe konuşuyor.

Hali hazırda filonuzda kaç gemi var? Filonuza yenilerini eklemeyi planlıyor musunuz?

Celestyal Cruises olarak filomuzda üç gemimiz var. En büyük gemimiz Celestyal Olympia 214 metre uzunluğunda. 418’i dış kabin olmak üzere toplam kabin sayısı 724. Bin 200 yolcu kapasitesine sahip. 540 kişilik mürettebatı bulunuyor. Bin 74 yolcu kapasitesi bulunan 163 metre uzunluğundaki Celestayl Nefeli’nin toplam kabin sayısı ise 401. Celestyal Crystal ise 162 metre uzunluğunda; bin 200 yolcu kapasiteli, toplam kabin sayısı ise 480. Bunun dışında Thomson Cruises’a kiralık olarak vermiş olduğumuz 2 bin yolcu kapasiteli Majesty ve bin 500 yolcu kapasiteli Sipirit gemilerimiz bulunuyor. Önümüzdeki yıl yine orta ölçekli gemi yaptırma planlarımız var.

Türk gezginlere Yunanistan adaları dışında başka destinasyonları da içeren paket turlar düzenleme hedefiniz var mı?

Yunan firması olarak öncelikli ve en iddialı olduğumuz destinasyon tabii ki Yunan Adaları. Yine iddialı olduğumuz bir destinasyonumuz daha var; Kasım ayında dördüncü sezon Küba turlarımızı başlatacağız. Celestyal Crystal, iki gün Havana’da demirleyecek. Küba’nın en popüler limanlarından Maria La Gorda, 18. yüzyılda inşa edilen Cienfuegos ile tarihi Santiago ziyaret edilecek. Kıyı gezilerinde Küba kültürünü derinlemesine yaşatacak olan her şey dahil bu tur her Pazartesi Havana’dan, her Cuma günü ise Jamaika, Montega Koyu’ndan kalkacak. Ayrıca Celestyal Cruises olarak Ion Denizi, Hırvatistan ve İtalya destinasyonlarını da eklemeyi planlıyoruz. Kasım ayında Antalya çıkışlı Doğu Akdeniz programlarımızı başlatacağız.

 “Türkler en makbul turist!”

1ozguCelestyal Cruises’ın Türkiye Temsilciliğini Karavancruises yapıyor. Firmanın direktörü, aileden turizmci Özgü Alnıtemiz’e Türk turist profilinin nasıl olduğunu sorduğumuzda şu bilgileri veriyor:

“Türk tatilciler para harcamayı ve eğlenmeyi seven, yeni olana ve keşfetmeye meraklı bir profil çiziyor. Bundan dolayı makbul turist olarak kabul ediliyor. Yunan Adaları’ndaki halk ve esnaf da Türk tatilcilere kucaklarını açıyor. Ortak kültür ve ortak dokunun etkisiyle Türk tatilcilere daha sıcakkanlı yaklaşıyorlar. Türk tatilcilerin Yunan Adaları’nı sevmesi, bu benzerlik ve komşuluk bağından kaynaklanıyor. Türk tatilcilere vizesiz ve avantajlı turlar sunuyoruz. Vizesiz, her şey dahil turlarımız tatilcilere fiyat avantajı sunarak onları ek masraflardan kurtarıyor. Bu avantajlardan dolayı halen 300 bin seviyesinde olan Türk tatilci sayısının yüzde 50-60 artmasını bekliyoruz. Firma olarak Yunan Adaları turlarımızı zenginleştirip, çeşitlendirmeye devam edeceğiz.”

Logosu denizi çağrıştırıyor

1logoCelestyal Cruises, alanında sahip olduğu 30 yıllık deneyimle dünya markası haline gelmiş bir firma. Ana limanı Yunanistan olan tek gemi seyahati operatörü olan şirket, Yunan Adaları, Türkiye ve Küba’ya yönelik cazip fiyatlı tur paketleri hazırlıyor. Şirket “Thomson Spirit” ve “Thomson Majesty” adlı gemilerini TUI AG’nin Thomson Cruises şirketine kiralamış durumda. Şirket yönetimi, yolcularına tematik Ege turlarının yanı sıra sekiz günlük seferlerle otantik bir Küba gemi seyahati deneyimi de sunuyor.

Celestyal Cruises logosu denizi, güneşi ve rüzgarı çağrıştırırken, Helen köklerine uzanan hikayesini, ekonomiyi desteklemeye ve çevreyi korumaya olan bağlılığını anlatıyor. Şirket geçen yıl Türkiye’de yüzde 135’lik büyüme yakaladı. Firma yönetimi bu yıl 45 bin Türk yolcuyu gemilerinde ağırlamayı hedefliyor.

Yayın Yeri ve Tarihi: Para Dergisi, 24 Haziran 2016Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.