“Antik” Hotan’ın kültürel zenginliğine yeni görüntüler ekleniyor

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Taklamakan Çölü’nün güney kesiminde yer alan Hotan kenti, zengin kültürel kalıntılarıyla “İpek Yolu güzergâhındaki önemli kent” olarak biliniyor. Kadim kentin yenilenen turistik merkezleri şimdi Hotan’ın vitrini haline geldi.

Hotan kentiyle ilgili olarak http://tr.chinaxinjiang.cn’de yer alan bir haberin geniş özetini sunuyoruz. Xinjiang’ın en güneyinde yer alan Hotan kenti son yıllarda turistleri şaşırtan değişikliklere sahne oluyor. Yeni inşa edilen sıralar halinde dizilmiş binalar antik kentin göğüne doğru uzanıyor. Sokakların hepsi oldukça temiz ve güzel, araç ve motosikletler durmadan gelip geçiyor. Sarı renkte paket servisi kıyafeti giyen şık Uygur delikanlıları motosikletlere binerek araçlar arasından gidip geliyor. Kent oldukça dinamik, sokaklarda eskisi gibi at arabası veya toz toprağa rastlamak mümkün değil.

Kentin ortasından geçen Yuquan Gölü, mimarisi, pınarı, yemyeşil otları ve çeşitli çiçekleriyle harika bir manzara oluşturmuş durumda. Yazın göl kenarındaki söğütlerin yemyeşil yaprakları rüzgarda hafifçe sallanırken, aşağı bakıldığında tertemiz göl suyu üzerinde nilüfer çiçekleri hafifçe dalgalanıyor. Kuşlar da zaman zaman nilüfer çiçekleri üzerine tüneyip ötüyor. Akşamüstü yol ve göl kenarındaki ışıkların ışıltıları göl suyuna yansıyor. O sırada buraya dinlenmeye ya da spor yapmaya gelenler, gölün eşsiz güzelliğine bizzat tanık oluyor. Birkaç yıl önce burasının sazlarla dolu bir kanalizasyon olduğunu kimse tahmin edemez.

Güvercin Sokağı yenilendi

Güvercin, Hotan antik bölgesindeki ana sokaklardan birini oluşturuyor. Eskiden burada yaşayanlar, geçimlerini güvercin ve diğer kümes hayvanı ticareti yaparak sağlıyordu. Bundan dolayı burası “Güvercin Sokağı” olarak biliniyor. Dört yıllık yeniden yapılanma çalışmaları sonrası döküntü halindeki Güvercin Sokağı, şimdi kentin vitrini haline geldi. Geleneksel konutlar, özgün dükkanlar, el sanatı ürünleri ve geleneksel örf adetler de bölgenin potansiyelini daha da zenginleştiriyor.

Yenilene çalışmaları devam eden Hotan Sokağı’na toplam 317 milyon yuan’lık (1 Yuan yaklaşık 1 TL)  yatırım yapılıyor. Hotan eski kentinde yeniden yapılandırma projesinin baş mühendisi Ababekri Tohsu çalışmalar hakkında şu bilgileri veriyor: “Yenileme çalışmaları, her bir sokak ayrı bir plan, her bir aile için ayrı bir tasarım anlayışına uygun olarak yürütülüyor. Burayı gezmeye geleceklerin karşısına, tarihi İpek Yolu manzarasıyla modernitenin harmanlandığı bir turizm merkezi olarak çıkacağız.”

Gece pazarına çeki-düzen verildi

Hotan’ın ünlü gece pazarı da duman altı olmaktan kurtarılıyor. Eskiden burası, yol kenarında açılan tezgahlardan yayılan duman, kokularla dolu düzensiz bir pazardı. Tezgâhlar açık alanda kuruldukları için duman ve tozlardan korunmak mümkün değildi. Şimdi pazarcılar standartlara uygun daha düzenli ve korunaklı alanlarda tezgah açıyor. Kış aylarında bu alanlara pazarcı ve müşteriler için ısıtma sistemi yerleştirilirken, her bir tezgah duman tahliye sistemiyle donatıldı. Böylece pazarcılar için yılın dört mevsiminde elverişli ticaret ortamı sağlandı.

Aynı zamanda gece pazarında gıda güvenliği, sağlık denetim ve yönetim çalışmaları da arttırıldı. Ayrıca pazarda sanatçılar şarkı ve dans gösterileriyle müşterilere neşeli bir ortam sunuyor. Günümüzde ülkenin 3A düzeyinde manzara bölgelerinden biri olan Hotan gece pazarı, Xinjiang’ın önemli 10 büyük halk kültürel turizm markalarından biri haline geldi.

Her gün akşamüstü burada ışıklar aynı anda her tarafı aydınlatırken, şarkı sesleri göklerde çınlıyor. Değişik ve lezzetli yöresel yemeklerin sokağa taşan kokuları iştah kabartıyor. Çeşitli bölgelerden gelen turistlerle yerel vatandaşlar aynı masalarda oturarak lezzetli yemeklerin tadına bakıyor ve sevinçlerini paylaşıyorlar.

Ülkenin iç kesimindeki üniversiteden mezun olduktan sonra çalışmak için memleketine dönen Ezimet Erkin: “Burada makyaj ürünlerinin satıldığı dükkanların sayısı diğerlerinden fazla. Çünkü son yıllarda kentteki kadınların güzellik ürünlerine olan talebi epey arttı” diyor. Devletin Xinjiang’ın güneyindeki bölgelere yatırımın sürekli arttığına dikkat çeken Ezimet açıklamalarını şöyle noktalıyor: “Bundan dolayı kentlerin altyapı tesisleri iyileşmekle kalmayıp, çeşitli etnik gruplardan vatandaşların mutluluk hisleri de artıyor. Ayrıca onların modern yaşama olan ilgisi de gittikçe yükseliyor.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.