ARÇELİK GLOBAL, İPEK YOLU ÜZERİNDE HANGİ STRATEJİYİ İZLİYOR?

“Çin’deki Türkler” programına konuk olan Arçelik Global’in Global Temin Ürün Direktörü Gökhan Yıldız ve Uzakdoğu Satınalma Grup Yöneticisi Ozan Güven faaliyetlerinin İpek Yolu üzerindeki ülkelerde liderlik sağlama stratejisi doğrultusunda yürütüldüğünü söylediler.

Kerem Köfteoğlu’nun hazırlayıp sunduğu “Çin’deki Türkler: Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz” programına katılan Arçelik Global’in Çin’deki yöneticileri bölgedeki sektörel tecrübelerini ve ülkedeki tecrübelerini anlattı.

Arçelik Global Temin Ürün Direktörü Gökhan Yıldız, “Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında İpek Yolu üzerinde bir “Beko Yolu” oluşturma hedefimiz doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedikten sonra şöyle devam etti: “Son dönemde İpek Yolu üzerindeki başta Pakistan, Bangladeş ve Hindistan olmak üzere bölgedeki yatırımlarımızı artırıyoruz. Satışlarda da bunun pozitif etkisini görüyoruz. Şirketimizin üst yönetimi, ‘Beko Yolu’ stratejileri kapsamında tarihi İpek Yolu üzerindeki varlıklarını güçlendirerek pazar paylarını artırmayı hedefliyor.”

Çin’deki üretim tesisini satmalarının Çin pazarından çıkacakları anlamına gelmediğini vurgulayan Yıldız şunları söyledi:” Çin’de üst segment ürün gamına sahip olan Beko, bu pazarda satış ekibimizin stratejileri doğrultusunda hareket ediyor. Çin pazarına sunduğumuz ürünlerimiz ve yükselen online platformlarla güçleniyoruz. Lokal fırsatları da değerlendiriyoruz. Asya’daki üretim faaliyetlerimizi Pakistan, Bangladeş ve Tayland’da yaptığımız yatırımlar ile güçlendirdik. Dünyadaki diğer pazarlara nazaran Asya’da çok hızlı değişen tüketici alışkanlıkları herkese farklı fırsatlar sunuyor.”

“Lüks tüketim, mobilya ve gıda sektörlerinde fırsatlar var”

Çin’i ‘dünyanın sessiz gücü’ olarak tanımlayan Arçelik Ekibi, “Ekonomiyi iyi yönetiyorlar, bu konuda tahmin ettiğimizden de iyi gidiyorlar” dedikten sonra konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Sürekli Çin’i konuşuyoruz. Çünkü ülke yönetimi Kuşak ve Yol Girişimi’yle Güneydoğu Asya’daki hakimiyetini arttırıyor. ABD’nin baskılarına rağmen, Avrupa’daki paydaşlarla iş birliğini genişletip ticari faaliyetlerini geliştiriyor. Rusya ve İran’la araları iyi, Afrika’daki varlıklarını da güçlendiriyorlar. Tüm bu gelişmeler, Çin’in önümüzdeki dönemde daha da güçleneceğine işaret ediyor.”

Ülke yönetiminin üretim yerine hizmet sektörünü genişletmeye odaklandığını ve iç tüketimin sürekli arttığını hatırlatan Ozan Güven ise, bu durumun Türk şirketlerinin önüne çıkardığı fırsatları ise şöyle özetledi: “Ülkede iç tüketim günden güne artıyor. E-ticaret çok yaygın, dünya ile bütünleşmiş uygulamalar geliştirdiler. Bence, Türk firmaları, yaş-kuru gıda, lüks tüketim ürünleri ve mobilya sektöründe edindikleri tecrübelerle Çin pazarında yer bulabilir. Bu alanlarda ciddi fırsatlar olduğuna inanıyorum.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.