Avrupa’da hangi ülkede toplumun kaçı tuvaletten sonra ellerini yıkıyor?

Koronavirüs’ün (COVID-19) Avrupa’ya sıçramasından sonra, temizlik ve el yıkama konuları daha fazla sorgulanmaya başladı. WIN / Gallup’un 2015 yılında yaptığı ankete göre, Hollandalıların sadece yarısı, Türklerin yüzde 94’ü ve Bosna Herseklilerin de yüzde 96’sı tuvaletten sonra ellerini yıkıyor.

‘Çağımızın vebası’ gözüyle bakılan koronavirüs, Çin’den sonra şimdi Avrupa’da da hızla yayılıyor. İtalya’nın güneyindeki artış sonrası Avusturya, Hırvatistan, Yunanistan ve İsviçre’de yeni vakalar saptandı. Koronavirüsle birlikte hijyen özellikle de insanların ellerini yıkayıp yıkamadığı ciddi şekilde sorgulanmaya başladı.

Hijyen konusu Dünya ve Avrupa’da yoğun konuşulmaya başlayınca, Jakub Marian’ın WIN / Gallup için 2015 yılında yaptığı anketten çıkan sonuçlar gündeme geldi. Anketten çıkan sonuç, Avrupa’nın birçok yerinde insanların göreceli olarak tuvaletten ellerini yıkamadan çıktığı anlayışını doğruluyor.

Buna göre, Hollandalıların Avrupa’da tuvaletten sonra ellerini en az yıkayan halk olduğu saptanmış. Anketten Hollandalıların sadece yarısı tuvaletten sonra ellerini yıkarken, Bosna-Hersek’teki insanların yüzde 96’sı ise tuvaletten sonra ellerini sabun ve suyla yıkıyor.

Grafikte de görüleceği üzere, Türklerin yüzde 94’ü tuvaletten sonra ellerini yıkıyor. Bu durum tuvaletten sonra el yıkama konusunda Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında iyi bir noktada olduğunu gösteriyor. Avrupa’nın bazı ülkelerinde tuvaletten sonra ellerini yıkayan kişi yüzdesi şöyle belirleniyor: Hırvatistan 83, İsveç 78, Finlandiya 76, Rusya 63 ve İtalya yüzde 57.

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.