Beethoven’in 250. Doğum Yılı Mersin Müzik Festivali’nde kutlanacak

Avusturya’nın saygın klasik müzik topluluklarından Stratos Trio, Beethoven’in 250. doğum yıl dönümü anısına 19. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde bir konser gerçekleştirecek.

Bu yıl 19’ncusu gerçekleştirilecek olan .Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Beethoven’in 250. doğum yılı vesilesiyle Avusturya’nın saygın klasik müzik topluluklarından Stratos Trio’yu Mersinli sanatseverlerle buluşturacak. Avusturya Kültür Ofisi işbirliğiyle 07 Nisan 2020 Salı saat: 20.00’de Mersin Üni. Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Salonu’nda yer alacak konserde, Beethoven’ın Piano Trio op. 11 ve 12 Variations on Mozart´s theme for Piano and Violoncello op. 66 eserleriyle birlikte, Z. Kodaly: Duo for Violin and Violoncello op. 7, Shostakovich’in Piano Trio op. 67, eserlerini seslendirecek.

2013 yılında Viyana’da kurulan ve Jan Ryska (Viyolonsel), Maximilian Flider (Piyano), Clemens Flider (Keman), isimlerinden oluşan Stratos Trio, Avusturya Johannes Brahms Oda Müzik Yarışması ve  İtalya “Citta di Pinerolo” Oda Müziği Yarışması’nda birincilik ödülü, Polonya Beethoven Oda Müziği Yarışması’nda  “Grand Prix”, ABD Windisch Oda Müziği Yarışması’da ise üçüncülük ödülleri kazanarak adından sıkça söz ettirdi.

Topluluk, Viyana Musikverein, Londra Wigmore Salonu, Lizbon Gulbenkian Merkezi, Grafenegg Festivali, Çek Cumhuriyeti Dvorak Festivali, Porto Casa da Musica ve Finlandiya, Japonya, ABD, İtalya, Fransa, gibi daha pek çok ülkenin saygın salonlarında konserler verdi. Konserlerinden bazıları ise radyo ve televizyonlarda yayınlanmak üzere kaydedildi.Bireysel deneyimlerini ve yaklaşımlarını bir araya getiren sanatçılar, klasik müziğin seçkin eserlerinden oluşan bir repertuvarı bu kez Beethoven anısına Mersin’de seslendirecek.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.