Beijing’de 356 bin kişiye COVID-19 testi yapıldı

Çin’in başkent Beijing’deki COVID-19 salgınıyla ilgili gelişmelere ilişkin düzenlenen basın toplantısında, 13 Haziran itibarıyla kentte 356 bin kişiye nükleik asit testi yapıldığı bildirildi.

Toplantıda aktarılan gelişmelere göre, 13 Haziran itibarıyla başta Xinfadi hali ile vakaların görüldüğü diğer mahalle pazarları olmak üzere kentteki bütün pazarların çalışanlarına nükleik asit testi yapıldı. Pazar çalışanlarıyla birlikte, vaka görülen pazarlara giden kişiler ile onlarla yakın temas kuranlar ve pazarların etrafındaki konut sitelerinde yaşayanlar dahil toplamda 356 bin kişi nükleik asit testine tabi tutuldu.

Ayrıca, kent içinde nükleik asit testi yapılması planlanan gruplar şu şekilde:

-Vakaların görüldüğü pazarlar ve konut siteleri ile ilişkisi olan kişiler;

-Kentin yüksek ve orta riskli olarak belirlenen bölgelerinde yaşayan kişiler;

-Sağlık kuruluşları ile kamu sektörü çalışanları;

-Vakaların tespitinden önce okullara dönen öğrenciler ve okullardaki öğretim görevlileri;

-Yüksek riskli bölgelerdeki konut sitelerinde yürütülen salgınla mücadele çalışmalarının ilk cephesinde yer alan görevliler.
Toplantıda ayrıca, mevcut durumda Beijing’de her gün 400 bin kişiden swab örneği alındığı belirtildi.

Beijing’de 11 Haziran’dan bu yana, 137 yerel taşıyıcıdan enfekte olmuş COVID-19 hastası belirlendi. Yürütülen çalışmalar neticesinde vakaların büyük çoğunluğunun Xinfadi hali başta olmak üzere kentteki bazı pazarlarla ilgili olduğu tespit edildi. (Kaynak: CRI)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.