Beydağ Kalesi Uyanıyor!

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, “Beydağ Kalesi Uyanıyor” projesinin tamamlanması için gerekli miktarın sağlanması konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile bir protokol imzaladı.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun yenileme ve restorasyon kararının ardından, Beydağ, İzmir Kalkınma Ajansı Yılı Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Amaçlı Mali Destek Programı’ndan 1.500.000 TL. hibe almaya hak kazandı.

Beydağ’da yenileme çalışmaları Bizans Bazilikasına ait temel kalıntılarla mozaiklerin teşhir edilmesi sağlanacak. Ayrıca kale içirisindeki eski Hükümet Konağı Binası’nın yeniden yapılarak ayağa kaldırılacak. Söz konusu işler için hazırlanan “Beydağ Kalesi Uyanıyor” adıyla hazırlanan projenin toplam maliyeti 3.363.910,96 T.L. olarak hesaplanıyor.

İzmir Kalkınma Ajansı’ndan alınan hibenin yanı sıra, ihtiyaç duyulan maliyetin 1.863.910,96 liralık kısmının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanması için taraflar arasında protokol imzalandı. Başkan Yılmaz, proje için ihaleye çıkıldığını, işi yapacak firmayla da sözleşmesi imzalandığını hatırlattıktan sonra şu bilgileri verdi:
“Projede yüzde 30 aşamasına geldik. ‘Beydağ Kalesi Uyanıyor’ projemiz sosyal/kültürel/ turizme yönelik bir gelişim stratejisidir. Proje gerçekleştiğinde bölge önemli bir kültürel mirasını kazanmış olacak. Katkılarından dolayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanım Sayın Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum.”

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.