Bir ilke daha imza attık

Türkiye’den yurtdışına tatil amaçlı kaç kişinin gittiği yıllardır net olarak bilinmiyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), geçen yıl yurtdışına gerçekleştirilen seyahat toplamını 6,2 milyon olarak açıkladı. Ancak, genel rakamlar bir seyahat acentesinden paket tur satın alarak, tatil amaçlı çıkışlar hakkında bilgi içermiyordu.

Biz de ‘Hesaplanmayan şey yönetilemez’ anlayışından hareketle özel bir hesaplama yaptık. İlk kez yapılan bu özel hesaplamada bazı yanlışlıklar olabilir. Biz zaten ‘En doğrusunu biz yaptık!’ gibi bir anlayışı sahip olmadık, olmayacağız da… Paket tur çalışmamızın, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarda konu hakkında eksiksiz bir çalışmayı gündeme getireceğini umut ediyoruz. Aslına bakılırsa, bu iş çok da zor değil. Şöyle ki, Türk tatilcileri yurtdışına götüren seyahat acentesi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Dolayısıyla, bu 10 seyahat acentesinin abartıya kaçmadan ellerindeki gerçek bilgileri TÜİK, Turizm Bakanlığı ve üyesi oldukları TÜRSAB’ bildirmeleri halinde sorun kökünden çözülecektir. TÜİK’in yurtdışına gerçekleşen toplam seyahatlerdeki kaynağını, çıkıp kapılarındaki emniyet birimlerinin pasaporta bakarak tuttuğu rakamlar oluşturuyor. Dolayısıyla, eğer bir kişi yıl içinde yurtdışına birden fazla çıkış yapmışsa tüm çıkışları toplama dahil edildiğinden, kimin tatil amaçlı olarak çıkış yaptığı tam olarak belirlenemiyor.

İşte bu noktada, Türk gezginleri yurtdışında tatile götüren seyahat acentelerin vereceği bilgiler önemli hale geliyor. Seyahat acentelerinin TÜİK’e sağlıklı bilgi ulaştırmaları halinde, bu noktadaki eksikliğin tamamen ortadan kalkacağına inanıyoruz. Bu açıklamalar çerçevesinde bir kez daha yinelemek istiyoruz, ilk kez yaptığımız paket tur araştırmamızın bazı eksiklikleri olabileceğini peşinen kabul ediyoruz. Bu konudaki eksikliklerin giderilmesinde de başta seyahat acenteleri olmak üzere hepimize görev düşüyor. İlkini yaptığımız paket tur çalışmamızın ilgili tüm kurum ve kuruluşları doğru bilgi üretmeye teşvik etmesini diliyoruz.

21-03-2012Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.