Bisiklet paylaşımcıları da BDS’yi kullanabilecek

Çin’in milli kaynaklarıyla geliştirdiği BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi’nin (BDS) bisiklet paylaşım sektöründeki kullanımının da yaygınlaşacağı belirtiliyor.Çin’in popüler bisiklet paylaşım şirketi Hellobike, bisikletlerinin BDS’yi desteklediğini açıkladı.

Çin, söz konusu navigasyon sisteminin 1990’larda başlattığı inşasını 23 Haziran’da BeiDou ailesinin son üyesi olan 55. uyduyu fırlatarak tamamladı. Aynı gün, Çin’in popüler bisiklet paylaşım şirketi Hellobike, tüm paylaşımlı bisikletlerinin BDS’yi desteklediğini açıkladı.

Şirket, BeiDou’nun konumlandırma hizmetleriyle donatılmış iki yeni bisiklet modelini bu yılın mart ayında piyasaya sürdü. Sonrasında da mevcut tüm paylaşımlı bisikletlerin BDS’yi destekleyecek biçimde uzaktan donanım yazılımı güncellemelerini tamamladı.

Hellobike’ın yöneticilerinden Chu Yiqun’un verdiği bilgiye göre, yüksek hassasiyetli navigasyon ve konumlandırma hizmeti sayesinde kullanıcılar bisikletlerini standartlaştırılmış bir şekilde park etmeye yönlendirilebiliyor.

Her bisiklette bulunan ve BDS’nin konumlandırma cihazıyla donatılmış akıllı kilitler, BeiDou sinyallerini alıyor ve veri merkezine konum bilgisi yolluyor; bu da bisikletler hakkında büyük veri toplanmasına ve söz konusu veri yardımıyla kullanıcıların sürüş taleplerinin önceden tahmin edilmesine imkan tanıyor.

Chu’ya göre, BeiDou’nun yüksek hassasiyetli konumlandırma hizmeti, paylaşımlı bisiklet kullanıcıları için kilit öneme sahip çünkü bu hizmet kullanıcıların bisikletlerini hatasız bir şekilde bulmasını ve iade etmesini sağlayarak kullanıcı deniyimini büyük ölçüde iyileştiriyor. (China Today)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.