Brezilya, 4,8 Milyonluk Yeni CoronaVac Aşı Serisini Onayladı

Brezilya Sağlık Düzenleme Dairesi (Anvisa), Kovid-19’a karşı 4,8 milyon doz daha CoronaVac aşısının acil kullanımını Cuma günü oy birliğiyle onayladı.

(Xinhua) — Anvisa’nın ilk 6 milyon dozluk CoronaVac serisinin kullanımına onay vererek ülke çapında bir Kovid-19 aşılama sürecini başlatmasından bir gün sonra, Pazartesi günü Sao Paulo merkezli Butantan Enstitüsü tarafından talepte bulunulmuştu.

Aşılar, Çinli ilaç firması Sinovac Biotech tarafından Butantan Enstitüsü ile ortaklaşa geliştirildi. Anvisa, CoronaVac’ı “güvenli, kaliteli ve etkili bir aşı” olarak gördüğünü belirterek, aşılamanın ilk haftasında CoronaVac’ın uygulanmasında herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını kaydetti.

Anvisa’nın Pazar günü Sinovac ve Oxford Üniversitesi/AstraZeneca aşılarının Kovid-19’a karşı acil kullanmına izin vermesine rağmen, Brezilya’da Cuma gününe kadar yalnızca CoronaVac aşıları mevcuttu.

Sağlık uzmanlarına, yerli halklara ve bakımevlerinde yaşayan yaşlılara öncelik verilerek tüm Brezilya eyaletleri ve Federal Bölge’de aşılama süreci başlatıldı.

Sağlık Bakanlığı’ndan alınan en son verilere göre Güney Amerika’da yer alan ülkede Cuma günü itibarıyla 8 milyon 753 bin 920 Kovid-19 vakası ve 215 bin 243 ölüm kaydedildi.

Xinhua’dan Rahel Patrasso, Brezilya’nın Sao Paulo kentinde sağlık çalışanına bir doz CoronaVac aşısı yapılırken görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.