Bu yaz oteller ‘dolar’

Turizm sektörü dövizdeki hareketliliği yakından takip ediyor. TL’nin değer kaybetmesi, ekonomik krizden çıkış sinyali veren Avrupalı turistler için Türkiye’nin cazibesini artırdı. 2014 turizmde rekorlar yılı olabilir…

DÖVİZ cephesinde yaşanan gelişmeler turizmcileri doğrudan ilgilendiriyor. Türkiye’ye ağırlıklı olarak Avrupa’dan turist geldiği göz önüne alındığında, Avrupalıların cebindeki paranın TL karşısında değerlenmesi, turizm cephesine olumlu yansıyor. Para Dergisi olarak, Türkiye’nin önde gelen turizmcilerine döviz cephesinde yaşananların bu sezona nasıl yansıyacağını sorduk. Aldığımız yanıtlar, dövizdeki hareketliliğin Avrupalı turistin Türkiye’ye ilgisini arttıracağına işaret ediyor.
Öte yandan, Türkiye’nin turizmde ikinci pazarı konumundaki Rusya’da geçtiğimiz haftalarda ruble döviz sepeti karşısında yüzde 6 değer kaybetti. Turizmciler, rubledeki değer kaybının erken rezervasyonlarda hafif bir düşüşe yol açabileceğini söylüyor, Ancak turizmciler, Rus turistin gidebileceği Mısır ve Tayland’a süren karışıklıklar nedeniyle normal sezonda Rusya pazarının Türkiye açısından toparlanacağını söylüyor.
Türkiye turizminin Antalya’dan sonra ikinci yıldızı olan İstanbul, 2014’e oldukça iyi başladı. Ocak ayında kente gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın eş dönemine göre yüzde 19’luk artışla 635 bin 283 kişi olarak gerçekleşti. Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin 2014 yılında iyi bir turizm sezonu geçireceğini gösterirken sözü pazarlar bazında uzmanlarına bıraktık…

AVRUPALI TURİSTİN GÖZDESİ
Almanya, Avrupa turizm pazarının lokomotifi. Dolayısıyla bu ülkedeki her gelişme sezonun gidişatını belirliyor. Almanya’daki turizm yetkilileri, ocak ayında rezervasyonların rekor seviyeye ulaştığını söylüyor. Çünkü bu yaz 16 Alman eyaletinde okul tatili toplam 71 gün gibi kısa bir dönemde gerçekleşecek. Almanya’nın önde gelen tur operatörlerinden Thomas Cook, FTI ve Altours yetkilileri, Türkiye’ye yönelik rezervasyonların yüksek seviyede olduğunu söylüyor.
Ayrıca, İngiltere Post Office tarafından yapılan Holiday Money Report çalışmasına göre, İngiliz Sterlini’nin yeniden değer kazanması nedeniyle Türkiye İngilizler için yüzde 22 daha ucuz hale geldi. Bu noktalardan hareketle, Türkiye’nin Avrupa pazarında yıldız olacağı belirtiliyor.
1UmmanCrystal Hotels CEO ‘su Umman Çetinbaş, dövizdeki hareketliliğin Avrupalı turistin cebindeki paraya olumlu yansımasının tatil uzatmalarla sonuçlanmasını beklemediklerini belirttikten sonra şunları söylüyor: “Ancak dövizini bozdurduğunda elde edeceği TL’nin artması Türkiye’de yapacağı alışverişlere olumlu yansıyacaktır. Tüketim oranlarını arttırabilir. Bu dönem Rus turist bir ölçüde az gelirken, Avrupalı turist sayısı artacaktır.” .
Rus turist sayısında büyük bir düşüş olmayacağını da dile getiren Çetinbaş bu konudaki görüşlerini şöyle özetliyor: “Bu pazarda ciddi bir düşüş beklemiyorum. Öyle bir durum olması halinde yeni ivme kazanan İsrail pazarına ve iç pazara daha fazla yer vererek durumu kısmen dengeleyebiliriz.”
İskandinav pazarındaki son durumu değerlendiren ALTİD (Alanya Turistik İşletmeciler Derneği) Başkanı Burhan Sili, İskandinavların tatillerini ağırlıklı olarak Alanya’da geçirmeyi tercih ettiklerini hatırlattıktan sonra durumu şöyle özetliyor: “Alanya bölgesini çok seven İskandinavların bölgemize ilgisinin devam edeceği görülüyor. Turist sayısı fazla artmayabilir. Ama istikrarımı koruyacaktır.”1Burhan Sili

“RUSYA PAZARI FAZLA ETKİLENMEZ”
Rusya Merkez Bankası’nın yüzde 55 dolar ve yüzde 45 euro’dan oluşan döviz sepeti geçtiğimiz dönemde ruble karşısında yüzde 6 değerlendi. Turizmciler bu durumun Türkiye pazarına yönelik Rus turist ilgisinde büyük bir düşüşe neden olmayacağını düşünüyor. ALTİD Başkanı Sili, “Rusya’nın para birimindeki değer kaybı ilk etapta bu pazarda erken rezervasyon satışlarını olumsuz etkileyebilir. Ancak sezonun normal satışlarında durumun normale döneceğine inanıyorum” diyor.
AKTOB (Akdeniz Turistik Oteller ve İşletmeciler Birliği) Başkanı ve aynı zamanda Xanadu Otel Genel Müdürü Yusuf Hacısüleyman da rublenin değer kaybetmesinin Rus turist sayısında büyük bir düşüşe yol açmayacağına inanıyor. Durumu “Rusya’da ufak çaplı devalüasyon oldu” diye açıklayan SAMSUNG CSCHacısüleyman görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Olsa olsa ekonomik paket turları tercih eden kesim biraz etkilenebilir. Rusya’da yeni bir devalüasyon olmaması halinde, bu pazarda büyük bir kayıp beklemiyoruz. Ayrıca, Rus turistin gidebileceği iki ülke Mısır ve Tayland’a yaşanan sıkıntıların henüz aşılmadığını da hatırlatmak isterim. Bu gelişmeler ışığında Rus turistin tatil için Türkiye’ye tercih etmeye devam edeceğine inanıyorum. Batı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye talepler artıyor. Bu talepler ışığında turist sayısının tek haneli oranlarda yüzde 3-4 artacağını öngörüyoruz.”
“DÜŞÜŞLER TELAFİ EDİLEBİLİR”
ASKA Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, bu yıl Rusya pazarında iddialı şekilde Türkiye’de büyümeyi planlayan tur operatörlerinin olduğunu belirtiyor. Büyüme hedefi koyan tur operatörlerinin yatak kapatarak garantili odaları sahiplendiğine işaret eden Aslan açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Bu nedenle yaz sezonu Rusya pazarı için çok önem arz ediyor. Planlananın gerçekleşmesi durumunda ülkede iyi bir sezon geçeceğini düşünüyorum. Batılı turistten aldığımız ilk veriler de olumlu sinyaller veriyor. “ 1ramazan
Concorde De Luxe Resort Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, “Şüphesiz rublenin devalüasyonu bu şekilde devam ederse, Rusya’dan Türkiye’ye olan talep olumsuz etkilenebilir” dedikten sonra şu bilgileri veriyor: “Otel segmentleri arasında kaymalar yaşanabilir; geceleme sayısında düşüş olabilir ve nihayetinde talepte daralma olabilir. Fakat şu an için öngörüde bulunmak için erken. Önümüzdeki aylardaki devalüasyonun hızı ve oranı bahsettiğim etkileri netleştirecektir”.

1erkanRusya pazarının kitle turizminin büyümesinde ana rolü üstlendiğini, büyümeyi sürükleyen bir pazar olduğunu belirten Yağcı, Rusya pazarındaki ciddi bir düşüşün aynı koşullarda karşılığını dolduracak bir pazarın olacağını düşünmüyor ve hemen ardından ekliyor: Fakat Rusya pazarındaki daralma tek haneli ve düşük bir rakam olursa, bu düşüşü telafi edecek pazarlar olabilir.”
ORTADOĞU PAZARI BÜYÜYOR
Ortadoğu ve Afrika pazarı konusunda uzman bir tur operatörü olan Karnak Travel’ın Genel Müdürü Erhan Çakay, Arap turistlere asla kısa vadeli yaklaşılmaması gerektiğini vurguladıktan sonra şunları söylüyor: “İstanbul ofisimizin yanı sıra, Dubai, Şam, Beyrut, Kazablanka, Tunus, Cezayir ve Erbil’de ofislerimiz var. Bu yıl 18 farklı ülkeden 2 bine yakın tur operatörüyle çalışıyoruz. Geçen yıl yaşanan olumsuzlukların yaşanmaması, seçim döneminde turizm ve tanıtıma önem verilmesi halinde bu yıl turizmde bir sıkıntı olmaz. Nitekim biz de söz konusu ülkelerden 58 bin kişi getirip, toplamda 125 bin geceleme yaptırarak 40 milyon dolarlık ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.”1Erhan Cakay
ASKA Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan da Ortadoğu’dan talep aldıklarını hatırlatarak “Ortadoğu’dan gelecek turist sayısının kısa vadede artarak devam edeceğine inanıyoruz. Turizm sektörü kalitesinden taviz vermediği sürece her yıl büyüyerek devam edecektir” diyor.
Yeni ortağıyla 500 bin kişi getirecek
Biblo Globus Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kilit, kısa süre önce Rusya merkezli Detur’un eski şirketi Time Services’i satın alarak Rus tur operatörü Biblio Globus’a ortak oldu. Yeni ortaklık sayesinde bu yıl Türkiye’ye daha fazla turist getirme şansını yakaladıklarını dile getiren Tuncay Kilit, bu konuda şu bilgileri veriyor:

1Tuncay KILIT “Geçen yıl yetişkin ve çocuk misafir olmak üzere, Kemer, Side, Bodrum ve Kapadokya’daki 13 Crystal otelimizde 300 bini aşkın misafir ağırladık. Ortağımız Rusya, Gürcistan, İran, Tayland, Mısır, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin yanı sıra, Dubai’de de faaliyet gösteriyor. Onlarla birlikte ağırlıklı Rusya pazarından olmak üzere, diğer pazarlardan da anlaşma yaptığımız Türkiye’deki tüm otellere 500 bin kişi getirmeyi planlıyoruz.”

Yayın Yeri ve Tarihi: Para Dergisi, 9 Şubat 2014Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.