Bu yıl Türkiye’de 4 bin otel odası devreye girecek

Türkiye’deki mevcut otellere bu yıl 24 yeni tesis daha eklenecek. Devreye girecek yeni otellerin toplam oda kapasitesi 4 bine ulaşıyor.

TOPHOTELCONSTRUCTION verilerine göre, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de 7 bin 804 odalı toplam 43 yeni otel projesi devreye girecek. Söz konusu otellerin toplam oda sayısı 3 bin 894’e ulaşan 24’nün bu hizmete gireceği belirtiliyor.

Veriler Türkiye’de otelcilik alanındaki büyümenin 2021 ve 2022’de sadece 4 ve 5 yeni otel açılışında yavaşlayacağına işaret ediyor. 2023’ten itibaren 10 yeni otelin hizmete girmesi bekleniyor. Devreye girecek toplam 43 projeden 21’i 4 yıldızlı kategoride yer alırken, 22’si 5 yıldızlı olarak planlanıyor.

Büyüme hangi bölgelerde olacak?

Türkiye’de yeni otel büyümeleri bölgesel bazda incelendiğinde İstanbul’un açık ara birinci olduğu görülüyor. Türkiye’nin kültürel ve ekonomik başkenti gibi konumlanan İstanbul, her yıl hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenleri kente çekiyor. Yeni ziyaretçilerine hazırlanmakta olan İstanbul’da oda sayıları 2 bin 871’e ulaşan 16 yeni otel projesi bulunuyor.

Ege Denizi’nde popüler bir tatil beldesi olan Bodrum, beş yeni otel ve tatil köyünün açılışını görürken, Türkiye’nin başkenti Ankara için üç açılış planlanıyor.

Otel sayılarını en çok arttıran markalar

Türkiye’de hizmete girmek için gün sayan otellerin markalara göre dağılımına baktığımızda ise Hilton Worldwide’nın bünyesindeki uluslararası zincir markalarla lider konumda olduğunu görüyoruz.

Hilton Garden Inn , DoubleTree by Hilton ve Hilton Hotels & Resorts markaları, Türkiye’de en hızlı büyüyenler arasında görülüyor ve bu markalardan sırasıyla 3, 3 ve 2 yeni tesis açılacak.

2021 yılının başlarında kapılarını açacak en büyük proje, Emay İnşaat’ın Yalova’daki 1.001 odalı KentPlus Yalova Wellness SPA Resort olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin turistik açıdan nispeten az bilinen  bölgesinde yer alan KentPlus kompleksi yemyeşil ormanlarla çevrili olup, konuklara deniz ve kaplıcalara erişim imkanı sunacak. Bu proje, 230 bin m2 alana yayılmış üç adet 5 yıldızlı otelden oluşuyor.

2020’nin ortalarına doğru Hilton Mall of Istanbul Hotel , şehrin mevcutlarına 180 oda daha ekleyecek. Bu proje, büyük bir alışveriş merkezi, konutlar ve bir ofis binalarını içeren karma kullanımlı olarak planlanıyor. Kompleksteki dinlence tesisleri arasında 300’den fazla dükkan, Türkiye’nin en büyük dönme dolabı, bir planetaryum ve bir kapalı kayak pisti yer alacak.

Bu yıl Sea Pearl Ataköy Jumeirah İstanbul’un 202 odalı hem lüks otel hem de özel konutlar şeklinde planlanan projesi hayata geçirilecek. Proje konferans salonu, VIP Kulübü ve yüzme havuzları, spor salonu, büyük bir spa ve Türk hamamı gibi bölümleri de içeriyor.

2022 yılının ikinci çeyreğinde açılması planlanan Hampton by Hilton Sakarya , hızla gelişen Serdivan kasabasında Sakarya sanayi bölgesine ve Sakarya Üniversitesi’ne yakın bir yerde faaliyete geçecek. Otel, Serdivan Alışveriş Merkezi ve Cadde 54 Alışveriş Merkezi’ne yürüme mesafesinde olacak. Diğer eğlence aktiviteleri için popüler bir yer olan Sapanca’ya ise 10 kilometre uzaklıkta olacak.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.