Bülent Ulusoy : Salgında Çin’deki iş ortaklarımızla birliği artırdık

Çin’in Shenyang şehrindeki StarMal alışveriş merkezini FİBA Grubu’na bağlı StarMall Grup işletiyor.  12 ülkeye yayılmış yatırımları bulunan StarMall Grup CEO’su Bülent Ulusoy, Covid döneminde Çin’deki alışveriş merkezlerini kapatmadıklarını söylüyor.

Yatırımları bulunan ülkelerden edindikleri deneyimlerden dolayı salgınla birlikte kişisel sağlık ve kamu sağlığını koruma adına alınması gereken önlemleri erken aldıklarını belirten StarMall Grup CEO’su Bülent Ulusoy, “Salgının ilk günlerinden itibaren kiracılarımız operasyonlarını durdurmadan faaliyetlerine devam etti” diyor

İşletmelerin normal faaliyetlerine dönebilmesi için devlet tarafından sağlanan teşviklerin yanı sıra, mart ayı ortasından haziran ayının başına kadar kademeli düzenlemeler ilan edildiğini ifade eden Ulusoy daha sonra şu bilgileri veriyor: “Bu süreç boyunca sosyal sorumluluk anlayışımızın bilincinde olarak ve tüm tedbirlere uyarak alışveriş merkezimizi hiç kapatmadık. Mağazalarımızın faaliyete devam etme kararını da mevcut yasal düzenlemelere uymaları kaydıyla mağaza yöneticilerine bıraktık. Bu bildirimimiz neticesinde, aralarında uluslararası markaların da bulunduğu yaklaşık 40 kadar kiracımız da faaliyetlerine ara vermeden devam etti.”

Ziyaretçi sayılarının azalmasına rağmen satış rakamlarında önceki yıla göre bir artış gözlediklerini belirten Ulusoy, “Bu artış Çin’in genel durumunu yansıtmıyor, biz bu anlamda Çin ortalamasının üzerindeyiz” dedikten sonra açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Salgının ilk günlerinden itibaren kiracılarımızla ve diğer iş ortaklarımızla sıkı iş birliği içindeyiz. Starmall Group olarak, bütün bu süreç boyunca yerel yönetimle sıkı bir iş birliği içinde hareket ettik. Devletin teşvikleri sayesinde kiracılarımıza indirim ve borç ertelemeleri şeklinde önemli destekler verdik. Önümüzdeki 6 aylık dönemde mevcut kiracı portföyümüzü ve yüksek seyreden satış rakamlarımızı koruyarak, ziyaretçi sayısında oluşan açığı telafi etmeyi amaçlıyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.