BKB’nin yenilenen Hengqin Limanı, 63 futbol sahası büyüklüğünde!

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti olan Makao ve Zhuhai arasındaki seyahati kolaylaştırmak için hizmete giren Hengqin Limanı,  Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nin (BKB) gelişimini hızlandıracak.

Hengqin Limanı sahip olduğu 63 futbol sahasına eşdeğer 450 bin metrekare toplam taban alanından dolayı “Süper geçit” olarak adlandırılıyor. Gongbei Limanı’nın yoğunluğunu hafifletip, Guangdong ile Makao arasındaki yolcu akışını artıracak olan limanın günlük kapasitesi 222 bin yolcuya ulaşıyor.

Gongbei Limanı uzun süredir Zhuhai ve Makao arasındaki ana yolcu kanalı oldu. 2019’da liman, toplamda 145 milyon yolcu gördü ve art arda sekiz yıldır Çin’de birinci oldu. Bununla birlikte, Gongbei Limanı, tasarlanmış kapasitesinin çok ötesine geçip, uzun kuyrukların oluşması ve gümrük işlemlerinin yavaşlaması gibi sorunlar çıkarıyordu.

Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nin amiral gemisi projesi olan Hengqin Limanı, gümrükleme prosedürlerini önemli ölçüde basitleştirdi.

Bağlanabilirliği artıracak

Söz konusu limanın devreye girmesini değerlendiren Guangdong Valisi Ma Xingrui şunları söyledi: “Yeni limanın açılması, Guangdong ve Makao’nun birbirine bağlanabilirliğini daha da artıracak. Personel, ekonomik ve ticari borsalar için daha uygun, hızlı ve akıllı hizmetler sağlayacak. Liman inşasının devam ettirilmesi, Hengqin Yeni Bölgesi’nin gelişimine yeni ivme kazandırıp, derinleşme için sağlam bir temel oluşturacaktır.”

Limanın Guangdong ile Makao arasında yepyeni bir çalışma modeli kapsamında “Bir ülke, iki sistem” anlayışını daha da zenginleştireceği belirtiliyor. İki tarafın personeli aynı ofis binasında çalışıp, aynı ekipmanı paylaşıyor. Emsalsiz yönetim ve inşaat modelinin Guangdong ve Makao için yeni bir gelişme.

Çinli yetkililer Şubat 2019’da Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi için geliştirme taslağını açıkladı ve bölgeyi yüksek kaliteli kalkınma için bir rol model haline getirmeyi hedefledi. Büyük Körfez Bölgesi, Hong Kong, Makao ve Guangdong Eyaletinin dokuz şehri kapsıyor.

Daha önce, Zhuhai’deki Hengqin kontrol noktası ve Makao’daki Lotus kontrol noktası, gezginler için bazı zorlukları olan ayrı gümrük işlemleri kanallarını içeriyordu. Şimdi ise “ortak denetim ve tek işlemle serbest giriş” gümrükleme modu benimseniyor. 18 Ağustos’ta bir Makaolu, Zhuhai’ye girmek için yeni Hengqin limanını kullanan ilk kişi oldu ve tüm işlemleri sadece 26 saniyesini aldı.

Resmi verilere göre, Zhuhai’de oturma iznine sahip 50 bini aşkın Makao sakini bulunuyor, Zhuhai’de yaşayıp Makao’da çalışan toplam kişi sayası ise 60 bini aşıyor. Yeni Hengqin Limanı’nın uygun hale getirilen denetim işlemlerin, seyahat hacmine olumlu yansıyıp sayıyı arttırması bekleniyor.

Macao’da istihdam edilen turistler ve işçiler, bu limandaki geçişlerin çoğunu alıyorlardı. Limanın yenilenip kapasitesinin arttırılmasının daha fazla iş insanı, işçi ve öğrenci geçişine yol açması bekleniyor:

(Kaynak: Beijing Review)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.