Canlı Yayınların Cazibesi E-işi Teşvik Ediyor

Çin’de nisan başında, “Hubei Malı Ürünler Satın Alın” kampanyası kapsamında bir dizi online platformların canlı yayınları gerçekleştirildi. Online canlı platformları ve kampanyaların ardından Hubei mutfağı Çin genelinde bir trende dönüştü.

Çin’in en büyük sosyal medya platformu Weibo’da 540 milyondan fazla izlenme ve 139 bin tartışma rakamlarına ulaşan kampanya  sırasında coşkulu netandaşların, sık sık, Wuhan sıcak kuru eriştesi ve Hubei kızarmış pirinci gibi favori yemekleri için verdikleri siparişleri paylaştığı görüldü.

Çin, Covid-19 salgını sonrasındaki toparlanma sürecinde başarılı bir performans sergiliyor. Ancak virüsün ilk tespit edildiği yer olan Hubei eyaletinde, salgın sırasında yaşanan arz zinciri tıkanıklıkları ve lojistik sorunları, bölgenin tarım ürünleri satışını çok olumsuz etkiledi. Bu da ilgili işletmelerin ve çiftçilerin durumunu hiç şüphesiz çok zorlaştırdı. Ama yardım kısa sürede yetişti. 27 Mart’ta China Media Group canlı yayınlarla Hubei’ye yardımcı olmayı hedefleyen bir medya kampanyası başlattı ve bu girişime geniş bir izleyici kitlesi büyük bir destek verdi.

1 Nisan’da yeni medya platformu CCTV News, Taobao, JD, Pinduoduo gibi e-ticaretin 20’yi aşkın tanınmış markasıyla birlikte, “Hubei ürünlerini toplu olarak satın aldığınız için teşekkürler” adını taşıyan büyük ölçekli ve kar amaçsız bir kampanya başlattı.

127 milyon kişi izledi

Hubei eyaletine bağlı Honghu Belediyesi’nin Parti Komitesi Sekreteri Zhang Yuanmei, 1 Nisan’da katıldığı canlı yayın sırasında, insanlara domuz kaburgalı nilüfer kökü çorbası yapmayı öğretti. Söz konusu yayını 20 milyondan fazla izleyici takip etti. 6 Nisan’da CCTV’nin haber spikerlerinden Zhu Guangquan, sıcak kuru erişteden çaya kadar bir dizi Hubei ürününün tanıtımı için Çin’in en tanınmış canlı yayın şöhretlerinden biri olan Li Jiaqi’yi ağırladı. Bu sıradışı ikilinin sunduğu online program yaklaşık 122 milyon izleyici çekti ve 40 milyon RMB tutarında Hubei ürününün satışıyla sonuçlandı.

Çay bahçelerinde elinde cep telefonuyla dolaşan girişimci Li Jiali canlı yayında üretim hakkında bilgiler verdi

Bunu 12 Nisan’da CCTV’nin bir diğer tanınmış haber spikeri Ouyang Xiadan’ın üç Çinli aktör, Hubei’nin Shiyan kentinin belediye başkan yardımcısı ve Çinli video paylaşım platformu Kuaishou’daki 66 satış etkileyicisiyle birlikte yaptığı canlı yayın izledi. CCTV News uygulaması, Weibo ve Kuaishou gibi çeşitli medya platformlarında yapılan eşzamanlı yayın neticesinde program 127 milyon izleyici çekti. CCTV News’un desteklediği kampanya sayesinde, 19 Nisan itibarıyla, 796 bin tondan fazla Hubei tarım ürünü satılmış ve bu satışlardan 100 milyon RMB’yi aşkın gelir elde edilmişti.

Sonrasında, bu yeni satış teşvik yöntemi, ülke genelinde büyük bir popülarite kazanarak bir çok ürüne yayıldı. 1 Mayıs’ta CCTV’nin sunucuları Kang Hui, Sa Beining, Zhu Guangquan ve Nigel Maiti, “Daha İyi Bir Yaşam İçin Haydi” temalı bir canlı yayın gerçekleştirdi. Bu program sırasında, anında tükenen televizyonlar, çamaşır makinaları ve klimalarla birlikte, ulaşılan toplam satış rakamı 528 milyon RMB’yi aştı.

“Beijing alışveriş sezonu”nun ilk günü olan 6 Haziran’da yıldız televizyon sunucularından oluşan bir grup, Beijing’in Wangfujing bölgesinden gerçekleştirilen üç saatlik canlı yayınla 1.39 milyar RMB tutarında ürün satışına önayak oldu. Canlı yayın sırasında promosyonu yapılan çeşitli ürünler arasında gıda ve meşrubatın yanısıra elektronik ürünler, ev aletleri ve otomobiller bulunuyordu. Bu satış kampanyaları, canlı yayınlarla büyük bir satış etkisi yaratılabildiğini gösterdiği gibi salgın sonrası dönemde yurtiçi talebin ne kadar muazzam bir potansiyele sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Canlı yayınlar e-ticareti hızlandırdı

Etkileyici pazarlaması, bir e-ticaret pazarlama biçimi olarak; canlı yayınlar vasıtasıyla etkileyiciler tarafından gerçekleştirilen ürün tanıtım ve yerleştirmelerini içeriyor. Bu yöntem, eeleneksel tele-alışveriş reklamlarının evrim geçirmiş hali. Son yıllarda hızla değişen Internet teknolojisi bir dizi işletmeye çok sayıda yeni fırsat ve platform sağladı, bu da canlı yayın alışverişinin ortaya çıkmasını sağladı. Bu kolay ve hızlı satın alma yöntemi kısa sürede herkesin ilgisini çekti, e-ticarette gerek alıcılar gerek satıcılar için eşiği muazzam düşürdü.

Düşük fiyatlar, ürünlerin sunucular tarafından gerçek zamanlı olarak test edilmesi, izleyicilerle etkileşim ve çekilişler, canlı yayının tüketiciler açısından cazibesini artıran faktörler oldu. Canlı yayın platformlarının izleyici sayısı, 2020’de koronavirüs salgını sırasında hatırı sayılır miktarda arttı.

Covid-19 salgını tüketici talebini aşağı çekmediği gibi, yeni tüketim biçimlerinin ortaya çıkmasını, yeni işletme modellerinin belirmesini sağladı. Çin Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, 2020’nin ilk çeyreğinde 4 milyondan fazla canlı yayın programı gerçekleştirildi ve 100’den fazla hükümet yetkilisi “etkileyici” olarak bu programlara katıldı ve kendi memleketlerinin ürünlerini tanıttı. Çin’in önde gelen e-ticaret platformu Taobao’nun yaptığı açıklamaya göre, şirketin canlı yayın platformlarını kullanan yeni satıcıların sayısı ocak ile şubat ayları arasında sekiz kat arttı.

Gerçekleştirilen satış miktarı da martta önceki yılın aynı döneminin yüzde 160 üzerine çıktı. Canlı yayın, Çin halkının alışveriş tarzının ayrılmaz bir parçası haline gelirken, aynı zamanda, geniş bir şirket yelpazesi tarafından yaygın bir şekilde kullanılan yeni bir satış tanıtım kanalı ve gelir kaynağına dönüşüyor. Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi eyaletinden 80 yaşında bir büyükanne olan Cui Shuxia, torununun kızıl kayısı satmasına rustik ve esprili canlı yayın tarzıyla yardımcı olarak ülke genelinde tüm netandaşların sempatisini kazandı.

Şöhretlerin satışı arttı

Bir haftadan kısa bir sürede Cui’nin yaptığı canlı yayın 10 milyondan fazla izleyiciye ulaştı; memleketinin günlük kayısı satışı 10 bin RMB’yi aştı. Hunan Satellite TV ve Dragon TV gibi CCTV’nin canlı yayınlarından ilham alan bölgesel televizyon kanallarının haber sunucuları, yoksulluğun azaltılmasını sağlamak ve çiftçilere canlı yayınla destek olmak amacıyla sosyal medya etkileyicileri ve şöhretlerle birlikte yaptıkları yayınlarda tarım ürünleri satışında büyük başarılar elde etti. Bu uygulama, ayrıca, canlı programları izleyici açısından daha ilginç kılıyor çünkü anaakım televizyon medyasının güvenilirliğini sosyal medya etkileyicilerinin ve diğer şöhretlerin cazibesiyle birleştiriyor.

Her yeni sektör, kuruluş safhasında bir takım zorluklarla karşılaşır. Çin Genel Ticaret Odası, bu durumu kolaylaştırmak için iki ulusal standart hazırladı. Canlı Yayın Alışverişinin İşleyiş ve Hizmeti İçin Temel Şartname,  Online Alışveriş Entegre Hizmet Sisteminin Değerlendirme Rehberi adını taşıyan iki doküman, temmuz ayında yayımlanarak uygulamaya kondu. Öyle görünüyor ki markalarını bir üst seviyeye taşımak isteyen girişimcilerin iş planlarına canlı yayını ve etkileyicileri dahil etmesi gerekecek.

(Kaynak: Liu Chang’ın China Today Türkiye dergisindeki yazısından özetlendi)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.