Changsha’da yemek siparişlerini artık insansız araçlar dağıtıyor

Changsha Xingshen Intelligent Technology Co Ltd tarafından paket teslimatı için geliştirilen robotik araç, Çin’de ortaya çıkan virüs salgını sonrası insanlara yiyecek teslimatı yapmaya başladı.

Robotik araç paketleri teslim etmek için geliştirilmişti ve bu amaca uygun olarak kullanılıyordu. Ancak COVID-19 salgını sonrasında hızlı ve temassız yemek teslimatının gündeme gelmesiyle, bu ihtiyacı giderecek şekilde dönüştürüldü.

China Daily’nin haberine göre, verilen yemek siparişleri sahiplerine teslim edilmek üzere mini robotik araca yükleniyor. Mini robotik araç, siparişi veren kişinin yanına geldiğinde, sipariş sahibi, akıllı telefonunu çıkarıp aracın üstündeki karekodu’nu (QR) okutuyor. Karekod okunup doğrulanınca, bu kez mini aracın kapısı otomatik olarak açılıyor ve sipariş sahibi yemeğini alıyor.

Robotik mini araç, özellikle koronavirüsten dolayı enfeksiyon riskini azaltma noktasında önemli bir işi yerine getiriyor. Nitekim artık Orta Çin’in Hunan eyaletindeki Changsha Ekonomik ve Teknik Geliştirme Bölgesinde çalışanlara yemeklerini bu mini araçlar teslim ediyor.

Robotik mini araçlar, belirlenen hedeflere göre gidecekleri rotaları planlayabildiğinden, daha fazla araç ve insan kullanımını da aza indiriyor. Mini araçlar her seferde 200 öğün yemeğin teslimatını gerçekleştirebiliyor.

Yemek kapları insansız robotik mini araçlara yüklenmeden önce mutlaka dezenfekte ediliyor. Dezenfekte işiyle görevlendirilen insanlar, mini araçlar teslimattan döndükten sonra da temizleyip yeni sefere hazır hale getiriyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.