Çifte Bayramda, Çin’de 637 Milyon Seyahat Yapıldı

Çin’de bu yıl çifte bayramın kutlandığı 8 günlük Ulusal Bayram tatilinde seyahat sayısının 637 milyonu bulduğu bildirildi.Ülke genelinde turizmden elde edilen gelir de yüzde 69,9 seviyesine ulaşarak 466 milyar 560 milyon yuana çıktı.

Ulusal Bayram tatili, Çin’in geleneksel bayramlarından olan Güz Ortası Bayramı’nın da aynı gün kutlanmasından dolayı bu yıl 8 gün sürdü.Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Çin vatandaşlarının iki bayramın çakıştığı tatil döneminde gerçekleştirdiği seyahat sayısı 637 milyonu buldu.

Bu, geçen yılın aynı döneminde kaydedilen rakamın yüzde 79’una tekabül ediyor. Bayram tatilinde China UnionPay ile yapılan online ödeme miktarı 2 trilyon 160 milyar yuanı buldu. Ayrıca, Çin Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, 1-8 Ekim günlerinde perakende ve kilit catering firmalarının satışları 1,6 trilyon yuanı buldu, günlük satış hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 arttı. (Kaynak: crionline)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.