CIIE’den 71 milyar dolarlık ticaret

Şanghay’da ikincisi gerçekleştirilen Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nda (CIIE) toplam hacmi 71.13 milyar dolara ulaşan ticari anlaşmalar yapıldı. Ticari anlaşmalar, geçen yıla göre yüzde 23 artı.

Pazar günü sona eren CIIE’nin ardından Xinhua’da yer alan habere göre, fuarda toplam hacmi 71.13 milyar doları bulan ticari anlaşmalar imzalandı. Fuarı bir basın toplantısında değerlendiren CIIE Başkan Yardımcısı Sun Chenghai, bu yıl fuarda ticari anlaşmalarda geçen yıla göre yüzde 23’lük artış olduğuna dikkat çekti.

Fuara 181 ülke, bölge ve uluslararası kuruluşun yanı sıra 3 bin 800’ü aşan firmanın katıldığını belirten Sun, ‘Yeni Çağ, Paylaşılan Gelecek’ temalı altı günlük fuarı 500 bini aşkın yerli-yabancı ziyaretçinin gezdiğini vurgulayıp, “Dünyanın dört bir yanından 230’ü aşkın şirket, şimdiden CIIE’nin üçüncüsü için kayıt yaptırdı. CIIE’deki sergi alanlarının büyüklüğü 84 bin metrekareyi aşıyor. Bu alanda, Fortune 500 Listesi’nde yer alan 80 firma ürün ve hizmetlerini tanıttı” diye ekledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.