Çin, 70 yılın sonunda turizm harcamalarında birinci oldu

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemlerde, “turizm” kelimesi, vatandaşlara yabancı idi. 70 yılın sonunda ise Çin, dünyanın en büyük turizm piyasası, Çinli turistler de dünyanın en çok harcamayı yapan halkı konumuna yükseldi.

Zaman hızla geçiyor. 80’li yıllarda Çin’de kişi başına ortalama seyahat oranı sadece yüzde 0,2’yi buluyordu. Bu seyahatlerin çoğu da, 500 kilometrenin ötesine geçmiyordu. Çinlilerin gezi alışkanlığı düşük seviyedeydi. Buna karşın, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıldönümünde, ülkenin turizmde ciddi bir sıçrama yaptığını görüyoruz. Çin, günümüzde son derece güçlü bir iç turizm pazarına sahip. Çinliler ülkede kutlanan bayramlardan dolayı yılda birkaç kez seyahat ediyor. Nitekim, geçen yılın ilk yarısında ülke içinde turistik amaçlarla seyahat eden kişi sayısı 2 milyar 826 milyonu aştı.

Çinli turistler, bahar bayramını kutlamak için, Çin’in ana kesimindeki 200 kentten 68 yabancı ülke ve bölgeye bağlı 730 kente gitti. Bu yılın Çin Ulusal bayramında sadece Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, geçen yıldan yüzde 22’lik artışla 12 milyon 479 bin kişiyi ağırlayıp, 17 milyon 577 milyon ABD Dolarlık turizm gelirine ulaştı.

2030’da dünya lideri!

Çin ekonomisinin süregelen istikrarlı kalkınması, halkın gelirinin düzenli artmasına yol açtı. Kentsel ve kırsal bölgelerde yaşayanların tüketim yapısında kökten değişimler yaşanıyor. Bununla birlikte tüketim harcamaları fiziksel mallardan turizm, kültür, eğitim, sağlık hizmetleri ve yaşlı bakımı gibi hizmetlere kaydı. Bunun bir sonucu  olarak, Çin yurtdışına giden turist sayısında ve yurtdışı turizm harcamaları hacminde dünyada ilk sıraya yükseldi.

1995-2017 yılları arasında yurtdışına giden Çinli turist sayısı 5 milyondan 143 milyona çıktı; yıllık ortalama artış yüzde 17’yi buldu. Çin, 1995’te yurtdışına giden turist  sayısında dünyada 17. sıradaydı; 2013 ile 2017 yılları arasında ise ilk sırada yer aldı. Böylece Çin dünyanın en büyük dışa yönelik turizm pazarı haline geldi.

Çin, dışa yönelik turizm harcamalarında da dünyada birinci. 1995’te bu alanda dünyada 25’inci olan Çin 2013’te ikinciliğe yükseldi; 2014-2016 yılları arasında da ilk sırada yer aldı. 2017’de Çin’in yurtdışı turizm harcamaları 257 milyar doları aştı. Bu, dünyadaki en yüksek rakam olduğu gibi Çin’in 1995’teki harcamalarının da tam 24 katı. Günümüzde 72 ülke, Çin’e vize muafiyeti veya havalımanı vizesi uygularken, Dünya Turizm Örgütü’ne (DTÖ) göre, Çinli turistin 2018 yılındaki harcaması 350 milyar dolara ulaştı. DTÖ uzmanlarına göre, Çinli turistlerin 2021 yılındaki harcamaları 429 milyar dolara yükselecek.

Londra’daki WTM fuarında gerçekleştirilen Turizm Endüstrisi Konferansı çerçevesinde yayımlanan rapora göre  2030 yılında Çin’in turizm geliri 2,6 trilyon dolar olacak. Ayrıca Çin, 60 milyon olan ziyaretçi sayısını artırarak, 86 milyon turistle en çok ziyaret edilen ülke konumundaki Fransa’yı geride bırakacak.

Ülkenin sahip olduğu turizm pastasından pay almak isteyenler, daha fazla Çinli turisti ağırlamak için uygun adımlar atıyor. Örneğin, bazı ülkeler Çince mobil uygulamalar veya WeChat hesabı gibi yeni hizmetleri sunuyor.  Bu arada geçen yıl ‘kültür’ ve ‘turizm’ bakanlıklarını  Kültür ve Turizm Bakanlığı çatısı altında birleştiren Çin hükümeti, 21. Yüzyılın Ruhuna uygun olarak hazırladığı turizm planını uygulamaya başladı. Başkent Pekin, 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak. Dünya turizminde artan rekabetin farkında olan Çinli yetkililer,  Çin’de “bütünsel turizm (holistic tourism)” konseptini hayata geçirmek için kolları sıvadı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.