Çin-Avrupa Ekspresi’nde Bereketli Bir Yıl

Çin Demir Yolu Grubu’nun düzenlediği yıllık basın toplantısında verilen bilgiye göre, Çin-Avrupa Ekspresi kapsamında 2020 yılı boyunca 12.400 tren işletildi ve 1.135 milyon standart konteyner teslim edildi.

Böylece iki gösterge de sırasıyla senelik yüzde 50 ve yüzde 56 artış kaydetmiş oldu. Çin-Avrupa Ekspresinin bu hacmi, aynı dönemde Shanghai Limanı’nın iş hacminin yüzde 3’ünden daha az olmasına rağmen, uluslararası Demir Yolu taşımacılığı için çığır açan bir öneme sahiptir.

Bu olgular, Çin’in ihracatının iyileştiğini ve salgın nedeniyle deniz ve hava taşımacılığının engellenmesinin Demir Yoluna talebi artırdığını gösteriyor. Gümrük Genel İdaresi istatistiklerine göre, Çin’in 2020 yılında mal ticaretinin toplam değeri yıllık yüzde 4 artışla 17.93 trilyon yuan oldu. Salgından daha az etkilenen ve kuvvetli bir ulaşım kanalı olan demir yolları, özel dönemlerde uluslararası yük taşımacılığında ikame rol oynamıştır.

Ancak bazı endişelere de dikkat çekiliyor: Salgının Avrupa tedarik zinciri üzerindeki etkisi nedeniyle, Çin ile Avrupa arasındaki ticaret akışında dengesizlik artmıştır ve daha çok “giden trenler” ortaya çıkmıştır.

Salgının kısa vadede bastırılmasının zor olduğu gerçeği göz önüne alındığında, sektör, Çin-Avrupa Ekspresinde ulaşım talebinin 2021’de artmaya devam edeceğine inanıyor. Ancak bazı sektör temsilcileri mevcut hacmin normalin ötesinde olduğuna inanıyor.

2019 yılında Çin’den çıkıp Türkiye üzerinden Avrupa’ya yapılan ilk tren seferi başladı. 2020 yılında Türkiye’den Çin’e giden tren seferleri düzenli hale gelmiştir. (Cri Türk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.