ÇİN BU YIL İÇ TURİZMDEN 511 MİLYAR DOLAR GELİR ELDE EDECEK

Çin Turizm Akademisi tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2021 yılında Çin’de iç turizm 2020 yılına göre yüzde 42 oranında artacak ve 4.1 milyar yerli turizm gezisi düzenlenecek.

Rapor, bu rakamlar eşliğinde ülkenin 2021 yılında iç turizmden 3,3 trilyon yuan (yaklaşık
511 milyar dolar) gelir elde edileceğini de vurguluyor. Bu da yüzde 48 artış anlamına geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kovid-19 salgınının etkisiyle ülkede 2020 yılında yaklaşık 2,88 milyar yerli turist gezisi yapıldığını, bunun da bir önceki yıla göre yüzde 52,1’lik bir düşüşe denk geldiğini açıklamıştı.

Ancak insanların seyahat tutkusu çeyrek dönem geri döndü. 11 Şubat’ta başlayıp 17 Şubat’a kadar devam eden Çin Bahar Bayramı tatilinde turizm sektörü olumlu rakamlara ulaştı.

Guangdong, Henan, Jiangsu, Şanghay, Chongqing ve Beijing gibi önemli turistik yerlere gidip gelen turistlerin sayısı, 2019 Bahar Şenliği sırasında görülen seviyeleri aştı veya neredeyse yaklaştı.

Raporda ülkenin turistik yerlerin hizmet kalitesini iyileştirmek için daha bilimsel, teknolojik ve kültürel yenilikler uygulandığı için turistlerin gezilerinden daha yüksek memnuniyet düzeylerini dile getirildi. (www.ekoturk.com)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.