Çin Dışişleri: Tayvan Çin’in ayrılmaz bir parçasıdır

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Somaliland ile Tayvan arasındaki resmî temaslarla ilgili yapılan açıklamada, Tek Çin ilkesine meydan okumanın bedellerinin ağır olacağı vurgulandı.

Somali Federal Hükümeti Dışişleri ve Uluslararası İş Birliği Bakanlığı, Somali’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü zedelediği için Taiwan yönetimini kınadı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyu değerlendirdi.

Somaliland ile Taiwan’ın karşılıklı “temsilcilik ofisleri” açtıklarını hatırlatan sözcü, Taiwan Demokratik İlerleme Partisi’nin uluslararası düzeydeki bölünme yanlısı komplolarının başarıya ulaşamayacağını ve nihayetinde tüm dünya tarafından reddedileceğini söyledi.

“Dünya üzerinde tek bir Çin var ve Taiwan Çin’in ayrılmaz bir parçası.” ifadelerini kullanan sözcü, Tek Çin ilkesinin, uluslararası ilişkilerin evrensel olarak kabul edilen normlarından ve uluslararası toplumun mutabık olduğu hususlardan olduğunu yineleyerek, ilgili tarafların tarihin akışına karşı gelerek Tek Çin ilkesine meydan okumalarının bedelinin ağır olacağını dile getirdi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.