Çin, dünyanın en uzun köprüsünü hizmete açtı

Çin’in Jiangsu Eyaletindeki Yangtze Nehri üzerinde Nantong ve Zhangjiagang’ı birbirine bağlayan, 11.072 metre uzunluğundaki karayolu ve demiryolu köprüsü hizmete girdi. 

İnşaat teknolojileri açısından birçok ilki barındıran köprü, dünyanın demiryolu köprüsü inşası açısından kilometre taşı önemi taşıyor. Yangtze Nehri’nde 100 bin tonluk konteyner gemisinin geçiş gereksinimlerinin karşılanması için köprünün ana açıklığının en az 900 metre olması gerekiyor. Eski teknolojiler, maksimum ana açıklık için 600 metreye imkan tanıyordu. Bu konuda Shanghai-Suzhou-Nantong köprüsü, büyük bir atılım gerçekleştirdi. İnşaatı altı yıl süren köprü, bin 92 metrelik ana açıklığa sahip.

Köprünün inşa sürecinde bir dizi bilimsel araştırma yapıldı. Proje kapsamında 65 patent alındı ve projede 14 yeni inşaat tekniği kullanıldı. Köprü inşaatı teknolojilerinde beş konuda ilk uygulamalar gerçekleştirildi. Köprü, iki katmandan oluşuyor. Üst katman çift yönlü ve altı şeritli bir otoyol ve alt katman da dört hatlı bir demiryolu.

Köprüyle aynı gün hizmete giren ve köprüyle bağlantılı olan 137 kilometre uzunluğundaki Shanghai-Suzhou-Nantong demiryolu ise, Nantong kentini Shanghai’yle bağlıyor. Demiryolunun hizmete girmesiyle Zhangjiagang, Changshu ve Taicang kentlerinden de raylar geçmiş oldu.

Shanghai-Suzhou-Nantong demiryolu, Shandong eyaletinin doğusu ve Jiangsu eyaletinin kuzeyi arasında bir ulaşım hattı oluşturdu. Ayrıca, Shanghai ile Jiangsu eyaletinin güneyi ve Zhejiang eyaletinin doğusu arasında da kolay bir demiryolu ulaşım hattı kurulmuş oldu. Projenin, Yangtze Deltası’nın entegre gelişmesine büyük katkı sağlaması bekleniyor. (Kaynak: www.china.org.cn )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.