Çin ekonomisinde yüzde 2’lik  büyüme bekleniyor

Pazartesi günü yayımlanan bir araştırmaya göre, Çin şu anda her zamankinden daha yüksek olan ihracatı ile ayağa kalkan ilk büyük ekonomi.

İngiliz düşünce kuruluşu Oxford Economics, “Dünya ticareti temmuz ayında 2019 ortalamasının yüzde 94’üne yükseldi, ancak bu toparlanmayı herkes eşit şekilde paylaşmıyor.” dedi. Çalışmayı derleyen Oxford Economics’teki kıdemli ekonomist Tamara Basic Vasiljev, Çin’in ihracat değerinde önceki rekorunu kırdığını söyledi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) tarafından 30 Eylül’de yayımlanan rakamlara göre, yeni ihracat siparişlerini ölçen alt endeks, bu yıl ilk kez 50 olan ani yükseliş ve düşüş çizgisinin üzerine çıkarak, Eylül ayında bir önceki aya göre 1,7 puan artışla 50,8’e yükseldi. NBS’nin kıdemli istatistikçisi Zhao Qinghe, dış ticareti dengelemeye yönelik politikaların uygulanmasıyla imalat sektörünün ihracat ve ithalatında daha fazla gelişme kaydettiğini belirtti.

Salgınının başlangıcında, çoğu kişinin daha büyük hizmet payına sahip gelişmiş ülkelerin karantinaya karşı daha dirençli olmasını beklediğini dile getiren Vasijev, ancak “Bu şimdiye kadar vuku bulmadı. Turizm kayıpları kesinlikle bir rol oynayarak Fransa, İspanya ve İtalya gibi ülkeleri istikrarsız konumlara sokmuştur.” dedi.

Çin toparlanınca Dünya ekonomisi de toparlanıyor

Karşılaştırıldığında Çin turizmi, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana, özellikle 1 Ekim’de başlayan ilk Ulusal Gün tatilinde güçlü bir toparlanmaya tanık oldu.

Çin’in büyük e-ticaret platformu Meituan altındaki sosyal bilimler araştırma ajansı Meituan Araştırma Enstitüsü tarafından pazar günü yayımlanan bir rapora göre, Çin, sekiz günlük ulusal tatilin ilk dört gününde 425 milyon yerli turist ziyareti gördü ve toplam turizm geliri 312 milyar Yuan’a ulaştı.

Raporda, tatil sırasında ülke çapındaki turistik mekânlarda tüketimin geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 90 artmasının beklendiği de ifade edildi.

Vasiljev, Avrupa genelinde yenilenen karantina önlemleri ve daha geniş çapta ikinci bir salgın dalgası korkusu göz önüne alındığında, “Küresel ticaret eğilimlerinde AE’lerin (gelişmiş ekonomiler) iyileşmesinin hızlı veya yaygın hale geleceğini gösteren çok az şey var. Turizm gelirinin gitmesi ve hizmet ticaretinin sallanmasıyla birlikte, AE’ler bu kış küresel pazarlarda daha fazla iz bırakmaya hazırlanıyor.” dedi.

Bu çalışma, İngiltere, Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi ülkelerin korona virüs aşıları geliştirmek için zamana karşı yarıştığı bir dönemde yapıldı. Dünya Bankası’nın yakın tarihli bir raporuna göre, Çin ekonomisinin 2020’de, haziran ayında açıklanan 1 yüzde büyüme tahmininden yukarıda yüzde 2 oranında büyümesi bekleniyor. (Kaynak: China Daily )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.