Çin, Gemi İnşadaki Dünya Liderliğini 2020’de de Korudu

Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, Çin’in gemi inşaatı sektörü 2020 yılında üretimde artış gördü ve tamamlama hacmi ile yeni ve mevcut siparişler konusunda dünya liderliği pozisyonunu sürdürdü.

(Xinhua) — Bakanlık verileri, Çin’in gemi tamamlama hacminin bir önceki yıla göre yüzde 4,9 artarak, 38,53 milyon DWT’ye (Dead Weight Tonnage -geminin yük ve diğer ağırlıklar cinsinden taşıyabileceği en fazla ağırlık)  çıktığını gösteriyor. Bu, dünya genelindeki hacmin yüzde 43,1’ine denk geliyor.

Öte yandan, yeni gemi inşa talepleri bir önceki yıla göre yüzde 0,5 azalarak 28,93 milyon DWT’ye ve dünya genelinde pazar payının yüzde 48,8’ine ulaştı.

Mevcut siparişlerin hacmi ise geçen yıla göre 12,9 azalarak 2020’nin sonunda 71,11 milyon DWT oldu. Çin, mevcut siparişler konusunda küresel pazar payının yüzde 44,7’sine sahip.

Geçen yıl Çin’deki beş gemi inşa şirketi sipariş tamamlama konusunda dünyadaki en iyi 10 şirket arasına girerken, altı şirket de yeni sipariş hacmi konusunda dünya genelindeki ilk 10 şirketin içindeydi.

Xinhua’dan Fu Jianbin, Çin’in doğusundaki Jiangxi eyaletinde bulunan Jiujiang kentinin Duchang ilçesindeki Duchang Tersane Limited Şirketi tersanesini görüntüledi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.