Çin Halk Cumhuriyeti’nin 71. Yılı Kutlanıyor

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 71. yıl dönümü 1-8 Ekim tarihlerinde ülke genelinde kutlanıyor. Ulusal Bayram vesilesiyle Çin Devlet Konseyi tarafından başkent Beijing’de bir resepsiyon düzenlendi.

Resepsiyona Çin Cumhurbaşkanı Şi Jinping ve Çin Başbakanı Li Keqiang da aralarında bulunduğu Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve devlet liderleri ile yaklaşık 500 yerli ve yabancı konuk katıldı. Li Keqiang yaptığı konuşmada, bu yılın Çin Halk Cumhuriyeti’nin tarihinde son derece sıra dışı bir yıl olduğuna dikkat çekti.

Li, “Covid-19 salgınının ve dünya ekonomisinin gerilemesinin getirdiği ciddi etkilerin karşısında salgınla mücadele çalışmalarını ve ekonomik ve toplumsal gelişmeyi koordineli bir şekilde ilerleterek, salgınla mücadelede önemli stratejik sonuçları elde ettik ve ekonomide de büyüme gerçekleştirdik. Yoksullukla mücadelede gözle görülür başarılar kazandık.” ifadelerini kullandı.

Li Çin’de reformların şaşmadan derinleştirilmesi ve dışa açılmanın daha da hızlandırılması gerektiğine vurgu yaptı.

Çin Başbakanı, “Bir Ülke, İki Sistem”, “Hong Kong işlerini Hong Konglular yönetiyor”, “Makao işlerini Macaolular yönetiyor” ile yüksek özerklik politikalarını kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini belirtti.

Çin Başbakanı, “Bir Ülke, İki Sistem’i istikrarlı bir şekilde ilerletmek amacıyla, anayasa ve Hong Kong Temel Yasası’na sert bir şekilde uyarak, anayasa ve Hong Kong Temel Yasası’nın yerine getirilmesine ilişkin sistem ve mekanizmaları tamamlamalıyız.” ifadesinde bulundu.

Taiwan politikasında, Tek Çin ilkesi ve 1992 Fikir Birliği’nde ısrar edeceklerini vurgulayan Li Keqiang, Taiwan bağımsızlığını hedefleyen her türlü bölücü eylemler ve dış müdahalelere kararlılıkla karşı çıktıklarını ifade etti. Li, Taiwan Boğazı iki yakası arasındaki iletişim ve iş birliğinin güçlendirilmesi, iki yaka arasındaki ilişkinin barış ve kaynaşma içinde gelişmesinin ilerletilmesi ve vatanın birleşmesinin hızlandırılması gerektiğini kaydetti.

Li, “Barışçıl kalkınma yolunu izleyeceğiz. Ulusal egemenlik, güvenlik ve gelişme çıkarlarını kararlılıkla savunacağız. İnsanlığın kader ortaklığı düşüncesi ışığında, bütün ülkeler arasındaki karşılıklı yarara dayalı iş birliğini genişleteceğiz. Bunun dışında küresel yönetişim sisteminin reformu ile inşasına aktif şekilde katılarak, uluslararası toplumla beraber, Covid-19 pandemisiyle mücadelede zafer kazanmak ve dünya ekonomisinin canlanmasını hızlandırmak için daha büyük katkıda bulunacağız” dedi.

Turizmi canlandıracak
Öte yandan Çin’de Ulusal Bayram ve Güz Ortası Bayramı nedeniyle 1-8 Ekim günleri arasında ülke genelinde sürecek resmi tatilde turistik hareketlilik bekleniyor. Çin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından kısa süre önce yayımlanan bir raporda, şu an ülkenin bütün bölgelerinde yeni koronavirüsün (Covid-19) bulaşma riskinin düşük olduğu, salgının turistik amaçlı seyahatlere engel oluşturmadığı bildirildi.

Bazı seyahat acenteleri, Ulusal Bayram tatilindeki hizmet satışlarının yaz tatiline göre yüzde 300 artacağını belirtiyor. Edinilen bilgilere göre, Ulusal Bayram tatili nedeniyle Yasak Kent Müzesi, Çin Ulusal Müzesi ve Dunhuang Mogao Taş Mağaraları gibi ünlü turistik yerlerin biletleri yok satıyor.

Beijing Kültür ve Turizm Bürosu Başkan Yardımcısı Cao Pengcheng, bayram sırasında Beijing’de turizmin canlanacağını, başkenti ziyaret edecek turist sayısının geçen yılın aynı döneminde kaydedilen seviyenin yüzde 90’una ulaşacağını ifade etti. (Kaynak: CriTurk)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.