Çin ilk bağımsız Mars misyonuna başladı

Çin, Mars keşif aracını başarıyla fırlatarak, gezegene yönelik ilk bağımsız misyonunu başlattı. Roket, 2 bin 167 saniye uçuştan sonra Tianwen-1’i planlanan yörüngeye oturttu. Böylece, Tianwen-1 Mars keşfi yolculuğuna resmen başladı.

Çin’in ilk Mars keşif misyonunu üstlenen “Tianwen-1” adlı Mars keşif aracı, ülkenin güneyindeki Hainan adasında bulunan Wenchang Uzay Mekiği Fırlatma Merkezi’nden Uzun Yürüyüş-5 roketiyle başarıyla fırlatıldı.

Keşif aracının, Dünya ile Mars arasındaki nakil güzergahında 7 ay boyunca 400 milyon kilometreden fazla yol aldıktan sonra Mars’a yaklaşması, daha sonra yavaşlayarak Mars’ın çekim alanı tarafından yakalanması ve böylece Mars çevresindeki yörüngeye girmesi bekleniyor. Araç, bu sürecin ardından uygun bir zamanda Mars yüzeyine iniş ve gezegende keşif gezileri gibi görevlere başlayacak.

Çin Ulusal Uzay İdarasi, Çin’in ilk bağımsız Mars keşfinin başlıca hedeflerinin tüm Mars’ı gözlemlemek, keşif aracının Mars’a başarılı iniş yapmasını sağlamak ve Mars’ta keşif gezileri gerçekleştirmek olduğunu duyurdu.

Araç ayrıca, Mars yüzeyinde görünüm, topoğrafik özellikler, su ve buz dağılımı, atmosfer, iyonlaşmış tabaka ve manyetik alan konularında bilimsel araştırmalar yapacak. (Fotoğraf Zhang Gaoxiang / Xinhua)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.