Çin insan hastalıkları kaynak bankası kuruyor

Çin’de Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı, insan hastalıkları için ulusal hayvan modeli kaynak bankasının kurulmasını onayladı.

China Today‘in Science and Technology Daily’den aktardığı habere göre, Ulusal Sağlık Komisyonu bünyesinde oluşturulacak kaynak bankası, Çin Tıbbi Bilimler Akademisi’ne bağlı Hayvan Bilimleri Laboratuvar Enstitüsü tarafından desteklenecek.

İnsan hastalıkları için hayvan modeli kaynak bankasının hayvan modeli kaynaklarının kullanım ve paylaşımını destekleyecek. Banka, ulusal bilim ve teknoloji kaynakları paylaşım hizmetleri platformuna da dahil edildi. Genelde ilaç denemeleri ve aşı araştırmalarında kullanılan insan hastalıklarının hayvan modelleri, insan hastalıklarına benzer bulgular sergileyen hayvanlardan oluşuyor.

Kaynak bankasının direktörü Qin Chuan, geçen ay yaptığı basın toplantısında, Çinli bilimcilerin Covid-19 aşısı araştırma ve geliştirme faaliyetleri kapsamında fare ve makak modelleri oluşturduğunu söyledi.

Çin Mühendislik Akademisi öğretim üyelerinden Wang Junzhi de bir aşının ancak hayvan testlerinde güvenli ve etkili olduğu görüldükten sonra klinik denemelere dahil edilebileceğine dikkat çekti. Ayrıca Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, 14 Nisan’da yaptığı bir basın toplantısında, Çin’in klinik denemeler için üç Covid-19 aşısı adayı belirlediğini açıkladı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.