Çin, kırsal kalkınma için pilot ‘dijital köyler’ oluşturuyor

Çinli yetkililer, kırsal modernleşmeyi artırmak için kırsal alanlarda dijital teknolojilerin uygulanmasını teşvik etmek amacıyla yürütülecek pilot projenin genelgesini yayınladılar.

Genelge, aralarında Çin Siber Yönetim, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun da olduğu yedi kurum tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Pilot proje, “dijital köyler” in genel planlama ve tasarımını kapsıyor. Ayrıca dahil edilen köyler için yeni nesil bilgi altyapısının geliştirilmesi, kırsal dijital ekonomi ve kırsal yönetişim için yeni modellerin araştırılmasını da içeriyor.

Genelgeyle pilot projenin kentsel-kırsal dijital uçurumun kayda değer şekilde kapatıp, pilot köylerde dijital ekonominin hızlı bir şekilde geliştirilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında kırsal alanlarda optik fiber geniş bant, mobil internet, dijital TV ağı ve yeni nesil internet uygulamaları hızlandırılacak.

Hükümetten 88 Milyon dolarlık destek

Öte yandan Çin’in güneyinde meydana gelen sel felaketleri ülkenin gıda sıkıntısı ve beslenme krizi ile karşı karşıya kalacağıyla ilgili endişeleri tetikledi. Çin’in gıda (özellikle tahıl) stoku ve arzının yeterli olduğu belirtiliyor. Buna karşın özellikle selden etkilenen bölgelerdeki tüm vatandaşlar için gıda ve beslenme güvenliğini sağlamak noktasında ortak çaba gösterilmeye devam edilmesine karar verildi.

Maliye Bakanlığı ve Acil Durum Yönetimi Bakanlığı, 8 Temmuz’da başta Anhui, Jiangxi, Hubei ve Guizhou eyaletlerine, Guangxi Zhuang özerk bölgesine ve Chongqing’e sel ile mücadele için 615 milyon yuan (88 milyon dolar) ayırdı. Bu paranın 430 milyon doları taşkınları kontrol etmek için geri kalanı ise yardım operasyonları için kullanılacağı açıklandı.

2020 yılının sonunda kadar yoksulluğu ortadan kaldırmayı isteyen Çin yönetiminin, yoksul çiftçilere ve kırsal bölge sakinlere daha fazla önem vermesi öneriliyor. Bu bağlamda nakit transferini de içeren sosyal koruma programların güçlendirilmesi, çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve diğer savunmasız grupların sağlıklı gıdalara ulaşmasının, sel ve salgın felaketleri sonrası toparlanmada kritik öneme sahip olduğu kaydediliyor. (Kaynak: China.org.cn)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.